5.11.2018 / Gösterim Sayısı : 99

Üreticilere Süt Soğutma Tankları Dağıtıldı

#02.11.2018 Üreticilere Süt Soğutma Tankları Dağıtıldı

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Sivas İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, tarafından ortaklaşa yürütülen proje ile Sivas'ta süt sığırcılığı yapan üreticilere süt soğutma tankı kazandırıldı.

Süt üretimini geliştirmek ve sütün kalitesini iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen projede, süt soğutma tankı dağıtım törenine Milli  Savunma Komisyon Başkanı Sivas Milletvekili İsmet YILMAZ, Sivas Vali Vekili İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi KAYA, Sivas Belediye Başkanı Sami AYDIN, Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit YILDIZ ve il protokolü katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit YILDIZ; "İlimizde tarım ve hayvancılık önemli bir ekonomik değere sahip, bu proje ile kırsalda yaşayan çiftçilerimizin gelir seviyelerinin yükseltilmesi, yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi ve refah düzeylerinin artırılması hedeflenmektedir. Amacımız üretilen ürünlerin kalitesini korumak ve pazar değerini yükseltmektir.

Proje kapsamında Sivas'ta hayvancılık yapan, günde 100-300 lt arasında süt üretimi olan, 10-20 baş sağmal ineği bulunan ve 300-500 lt arasında üretimi olan, 10-50 baş sağmal ineği bulunan, süt soğutma tankı bulunmayan toplam 100 üreticiye süt soğutma tankları dağıtılacaktır." dedi.

Sivas Vali Vekili İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi KAYA konuşmasında; "Çiftçimizin bin bir emekle ürettiği ürünlerin, bir damlasının dahi ziyan olmaması için çalışıyoruz. Amacımız günün teknolojisini, en ücra köşedeki haneye ve işletmeye ulaştırmak. Umarım ufuk açıcı bir proje olur.

DAP sayesinde 3 bin 442 adet futbol sahası kapasitesindeki alan, sulu tarıma açılmıştır. Bununla beraber 9 adet hayvan içme suyu göleti yapıldı. 3 bin adet sıvat ilimiz genelinde dağıtılmıştır. Bu hizmetleri Sivas'a kazandırma imkânını bizlere verenlere, kıymetli milletvekillerimize, çalışmalarımıza önderlik eden Valimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz." dedi.

Programda son olarak konuşan Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet YILMAZ ise; "Emek zayi olmasın diye, teknolojiden faydalanıyoruz. Bu projeye katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Türkiye'de süt tüketimini artırmak istiyoruz. Her yıl yaklaşık 6 milyon süt okullarda dağıtılıyor. Süt tüketiminde Avrupa Birliği ortalamasının altındayız ancak süt ürünleri tüketiminde ortalamanın üstündeyiz. Türkiye 81 milyon vatandaşını, 40 milyon turistini ve 5 milyon sığınmacıyı besliyor. Ayrıca 17 milyar liralıkta ihracat gerçekleştiriyor.

Süt üretimini geliştirmek ve sütün kalitesini iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilen projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum." dedi.

Proje uygulanırken, hayvan sağlığıyla birlikte ele alınan hayvan refahı, çiftlik hayvanlarının bakımı, beslenmesi, salgın ve zoonoz hastalıklarının kontrolü, barınma yerlerinin iyileştirilmesi ve üretilen sütün nasıl soğutulup muhafaza edileceği konularında daha bilinçli olan üretici sayısının artırılması hedeflenmektedir.

''