28.9.2018 / Gösterim Sayısı : 261

Tarım ve Orman Müdürlüğünden Okul Kantin ve Yemekhanelerine Sıkı Denetim

#28.09.2018 Tarım ve Orman Müdürlüğünden Okul Kantin ve Yemekhanelerine Sıkı Denetim

2018-2019 Eğitim ve Öğretim döneminin açılışı ile birlikte, İl Müdürlüğümüz Gıda Kontrolörleri tarafından okul kantinleri ve pansiyon yemekhaneleri ile okulların yakınında bulunan büfe ve bakkalların birinci dönem denetimleri hızlı bir şekilde başladı. Bugün yapılan denetime İl Müdürü Seyit Yıldız ve Gıda ve Yem Şube Müdürü Oktay Köksal katıldı. Yapılan denetimde; kantin, büfe ve bakkalların denetimlerinde işletmelerin fiziki şartlarının yeterliliği, ürünlerin depolama ve satış koşulları ile gıdaların izlenebilirliğinin ve son kullanma tarihlerinin uygunluğu kontrol edildi. Ayrıca işletme sahibi ve çalışanlara Gıda Hijyen kuralları ve okul kantinlerinde satılmaması gereken gıdalar hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. Kantin işletmecilerine ürünleri güvenilir yerlerden almalarını, aldıkları her ürünün faturalarını muhafaza etmelerini ve tarihi geçen ürünleri birkaç gün önceden iade etmeleri gerektiği hatırlatıldı.

İl Müdürü Yıldız; Pansiyon yemekhanelerinde yapılan denetimlerde yetkili ve çalışanlara hijyen şartları, gıdaların saklanma, pişirilme, sunum koşulları, zehirlenme vakalarının önüne geçilmesi için uyulması gereken kurallar ile günlük hazırlanan bütün yemeklerden numuneler alınıp yetmiş iki saat saklanması gerekliliği hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Denetimler sonunda Tarım ve Orman İl Müdürümüz YILDIZ; " İlimizde yaklaşık sayısı 120 olan kantin ve yemekhanelerin denetimleri yılda en az iki defa yapılmakta olup ayrıca Alo 174 hattına yapılan ihbar ve şikayetler ile de denetimlerimiz devam etmektedir. Denetimlerde eksikliklerin giderilmesi, mevcut durumun iyileştirilmesi, öğrencilerin sağlıklı gıdaya ulaşabilmesi için gerekli şartların oluşturulup bu şartların sürekli hale getirilmesi için çalışmaktayız. Öte yandan yapılan denetimlerde olumsuzluklar tespit edildiğinde eksikliklerin giderilmesi için süre verilmekte ya da yasal müeyyideler uygulanmaktadır. Öğrencilerin sağlıklı ve güvenilir gıdalara ulaşabilmesi İl Müdürlüğümüz gıda kontrolörleri özveriyle ve titizlikle çalışmaktadır " dedi.


''