26.9.2018 / Gösterim Sayısı : 234

Merkez İlçede Patates Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi

#26.09.2018 Merkez İlçede Patates Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi

İlimiz merkez ilçede bulunan patates tarlasında "Patates Tarla Günü" etkinliği düzenlendi. Tören; İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Müdürü İsmail KÖSE, Ziraat Odası Başkanı Hacı ÇETİNDAĞ, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir HASTAOĞLU ve protokol üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ yaptığı konuşmada; "Tarımda bir yıllık emeğin, sabrın ve umudun karşılığı, bereketin ve bolluğun simgesi olan, hasadın yapıldığı günlerdeyiz. Anadolu'nun ortasında sahip olduğu geniş toprakları, yeraltı ve yer üstü zenginlikleri bünyesinde barındıran ilimiz, özellikle son yıllarda tarımsal üretim gücünü daha belirgin bir hale getirmiştir. Sivas tarımını daha ileriye taşımak, gerek iç pazar gerekse dış pazar dikkate alınarak hangi ürünü nerede, hangi kalitede ve standartlarda üretmemiz gerektiğinin planını yaparak ilimize uygun projeler üretmenin ve uygulamanın gayreti içerisinde olacağız. Üretici ve tüketici memnuniyetini en üst düzeyde sağlayarak, üreticilerimizin refah seviyesini yükseltmek hepimizin ortak amacı olacaktır.

İlimiz patates üretiminin önemli merkezlerindendir. 2017 yılı Türkiye İstatistik Kurumu resmi verilerine göre toplam patates ekim alanı olarak İlimiz Türkiye 8.si dir. Tohumluk sertifikalı patates üretiminde ise Konya İlini takiben Türkiye 2.si olmuştur. Patates verim ortalaması 3.152 kg/dekar olarak gerçekleşmiştir. 2018 yılında ise resmi TÜİK kayıtları henüz açıklanmamış olup sertifikalı tohumluk patates üretim alanımız 8.635 dekardır. Yemeklik patates üretim alanımız ise yaklaşık 55.000 dekar olacaktır." dedi.

Protokol üyeleri patates tarlasında yaptıkları incelemenin ardından tarlada çalışan tarım işçileri ile sohbet ettiler.

''