22.5.2018 / Gösterim Sayısı : 229

Dünya Süt Günü Şehit Erkan Sakal İlkokulu’nda Kutlandı

#21.05.2018 Dünya Süt Günü Şehit Erkan Sakal İlkokulu’nda Kutlandı

İl Müdürlüğümüz ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen 4. Sınıf öğrencilerine yönelik "Dünya Süt Günü" konulu resim yarışması ödül töreni ve 21 Mayıs Dünya Süt Günü programı Şehit Erkan Sakal İlkokulu'nda düzenlendi. Tören; Sivas Valisi Davut GÜL, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık SAVAŞÇI, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. F. Selçuk MOĞULKOÇ, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir HASTAOĞLU, Ziraat Odası Başkanı Hacı ÇETİNDAĞ, Şube Müdürleri, protokol üyeleri ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit YILDIZ törende yaptığı konuşmada; "Uluslararası Sütçülük Federasyonu üye ülkeleri ile beraber 1956 yılında aldığı bir kararla 21 Mayıs tarihini Dünya Süt Günü olarak ilan etmiş,  Ülkemizde ise 1991 yılından itibaren çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Amaç; sağlıklı beslenmede çok önemli yeri olan sütün faydalarını öğretmek, süt içme alışkanlığını kazandırmak ve süt tüketiminin artırılmasını sağlamaktır.

Sağlıklı ve başarılı toplumlar doğru ve dengeli beslenmiş bireylerden oluşmaktadır. Süt insan sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. İnsanların doğumdan itibaren aldıkları ilk besin olan süt, protein, kalsiyum, fosfor, B2 ve B12 vitamini olmak üzere birçok besin öğesini bünyesinde bulunduran önemli bir gıda maddesidir. Başta gelişme çağındaki çocuklarımız olmak üzere,  gençlerin, anne adaylarının, yaşlıların, süt ve süt ürünlerini dengeli biçimde tüketmeleri gerekir. 

Süt tüketimi kişi başına Avrupa Birliği Ülkelerinde yıllık ortalama 89 lt iken, ülkemizde sadece 26 lt'dir. Bu nedenle 2012 yılından itibaren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen Okul Sütü Programı,  öğrencilere süt içme alışkanlığını kazandırmak, yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunmak,  sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağlamak amacıyla bu faaliyetler yürütülmektedir. Uygulama sınıfı, anasınıfı ve ilkokul öğrencilerine pazartesi, çarşamba ve cuma günlerinde, haftada 3 gün süreyle 200 ml ambalajlı, yağlı, sade UHT içme sütü dağıtılmaktadır. Bu yıl İlimizde toplam 1.620.813 paket (324.000 lt) süt dağıtılmıştır." dedi.

Sivas Valisi Davut Gül ise yaptığı konuşmada; "Milli Eğitim Bakanlığı'nın son yıllarda yaptığı etkinlikler var, bunlardan bir tanesi okul sütü, bugün Dünya Süt Günü ve resim yarışması ödül töreni nedeni ile beraberiz. Okul sütü dağıtımı son altı yıldır devam eden bir etkinlik, sizin yaşınızdaki çocukların süt içme alışkanlığını kazanması lazım.

Hem süt üreticilerine destek sağlamak hem sosyal yardım olması amacı ile okullarda süt dağıtımı devlet politikaları içerisinde yerini almaktadır. Eskiden okullarımızda süt dağıtımı yoktu, okullarda sıralarınızın üstünde gördüğünüz kitapları göremezdiniz, çok şükür şuanda kitaplarınıza da ulaşabiliyorsunuz. Sınıflardaki öğretmen başına düşen  öğrenci sayısı her geçen gün azalıyor ve başarı giderek artıyor.

Sivas'ın kuzeyinde bu yıl her biri 24 derslikli 8 tane okul yapacağız. Diğer okullarımızda kapalı spor salonları, halı sahalar ve benzeri ihtiyaçlar giderilmeye devam ediliyor. TANAP tarafından Türkiye'de 10 yerde yapılacak olan yenilenebilir meslek lisesinin bir tanesi Sivas'ta yapılacak. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Başbakanımıza ve Sayın Milli Eğitim Bakanımıza eğitime verdikleri desteklerden dolayı ve teşekkür ediyorum. "dedi.

Sivas merkez ilçede bulunan ilkokul 4. Sınıf öğrencileri arasında düzenlenen Dünya Süt Günü Resim Yarışması sonucu 1. Olan Hassan KAMAL'a ise diz üstü bilgisayar, 2. Olan Masal BAYTOK'a bisiklet ve 3. Olan Fatma YAZICIOĞLU'na tablet bilgisayar hediye edildi.

''