T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kurban Bayramı Öncesi Gıda Denetimleri Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 12.06.2024

Vatandaşların sağlıklı ve kaliteli gıda tüketmesi amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görevli Gıda Kontrol Görevlileri tarafından Sivas'ta tüm gıda üretim ve satış noktaları etkin şekilde denetlenmeye devam ediliyor.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşması için 7/24 esaslı denetim faaliyetlerini sürdüren personelimiz, et ve et ürünleri üreten ve satan işletmeler ile unlu mamuller, ekmek, tatlı, şeker ve şekerli mamuller üretim ve satış yerlerine yönelik resmi kontrollerini artırdı. Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile birlikte, kurban etlerinin parçalanması, muhafazası ve kıyma hazırlama işleminde artacak yoğunluk nedeniyle hijyen koşullarının sağlanması ve sürdürülmesinde gelişebilecek olumsuzlukların kontrol altına alınması için çalışmalar yoğunlaştırıldı.

Yürütülen kontrol ve denetimlerin yanı sıra tüketicilerin gıda ile ilgili herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaları halinde, bakanlığımız 174 Alo Gıda Hattı'nı kullanmaları önem arz etmektedir. Her türlü ihbar ve şikayetin titizlikle değerlendirilerek tüketicilerimizin güvenilir gıdaya ulaşmasına ve gıda denetimlerinin etkinliğinin artmasına katkı sağlayacaktır. Bayram süresince nöbetçi zehirlenme ekibimiz 24 saat hizmette olup vatandaşlarımızın şikâyetleri değerlendirilecek, güvenilir gıda kapsamında yürüttüğümüz denetimlere devam edilecektir.

Bu vesile ile Sivas halkının sağlık ve mutluluk içerisinde bir Kurban Bayramı geçirmelerini diliyoruz.

 

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü​