T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Paniğe Gerek Yok!!!

Yayın Tarihi : 4.06.2024

İlimizin en önemli ve ana ürünü olan buğday bitkisinin başaklarında oluşan beyazlanma ve deformasyonun, soğuk zararından kaynaklandığı daha önceki basın duyurularımızda belirtilmişti.

Müdürlüğümüzün teknik ekiplerinin arazi kontrollerinde ve siz üreticilerimizin İl ve İlçe müdürlüklerimize getirdikleri buğday numunelerinde yapılan incelemeler sonunda, tarlalarda geçmiş yıllardaki gibi ekonomik zarara neden olmayacak kadar thirips ve yaprak biti ile karşılaşılmaktadır.

Ancak üreticilerimiz, başaklardaki bu soğuk zararının thrips ve yaprak bitinden kaynaklandığını zannetmektedir. Thrips ve yaprak bitleri zararlılarıyla mücadele edebilmemiz için 'ekonomik zarar eşiğinin' geçilmesi gerekmektedir. Ayrıca thirps için mücadele zamanı buğdaylarda sapa kalkma dönemindedir. Bu zararlılarla uygun olmayan dönemde kimyasal mücadele yapıldığı zaman bu zararlıları baskı altına alan, yani bu böcekleri yiyerek beslenen birçok faydalı böceği öldürecektir. Zamanında ve yerinde yapılmayan kimyasal mücadeleler; üreticilerimize hem maddi zarar verir, hem de toprak ve çevreyi kirleterek ileriki yıllarda onarılması zor problemlere yol açacaktır.

Sürdürülebilir bir tarımsal üretim için doğru zamanda ve doğru yerde kimyasal mücadelede, Bakanlığımızın zirai mücadele teknik talimatları gereğince son çare olarak düşünülmelidir.

Ürününüz bol, kazancınızın bereketli olması dileğiyle….

 

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü