T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gemerek’te Şakayık Hasadına Başlandı

Yayın Tarihi : 22.05.2024

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Şarkışla ve İl Müdürümüz Seyit Yıldız; Gemerek İlçesi Tatlıcak Mezrasında Şakayık üretimi yapılan alanda incelemelerde bulundular.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk açıklamasında; “Gemerek İlçemizde şakayık çiçeğini üreten çiftçimize teşekkür ediyoruz. İlimizde yeni bir üretim alanın açılmış olması bizleri mutlu ediyor. Umuyorum ki yakın zamanda farklı üreticilerimizde şakayık çiçeği üretimine yönelecektir. Üretime katkı sağlayan tüm üreticilerimizin yanındayız." dedi.

İl Müdürümüz Seyit Yıldız yaptığı açıklamada; “İlimiz bitkisel üretim desenine yeni bir bitki eklemenin mutluluğu içerisineyiz. Şakayık; küçük alanlarda daha çok verim alınan katma değeri yüksek önemli bir süs bitkisidir. Bu durum, geleneksel üretici görünümüne yeni bir boyut eklemiştir.

İlçemizde alternatif bir ürün olarak yetiştirilmeye başlanan şakayık çiçeğinin soğuk iklim şartlarını sevmesi ve aynı zamanda çok su isteyen bir bitki olmaması nedeniyle ilimiz şakayık yetiştiriciliği için uygun iklim şartlarına sahiptir. Ürün çeşitliliği açısından şakayık bitkisinin bölgede yaygınlaştırılmasına yönelik yapılacak çalışmalarla birlikte bölgenin şakayık bitkisi yetiştiriciliğinde önemli bir noktaya gelmesi hedeflenmektedir.

Şakayık projemiz Gemerek İlçemiz için planlanmakta olup ilerleyen yıllarda diğer ilçelerimizde de uygulanması hedeflenmektedir." dedi.