T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Genç Ziraat Mühendisi Adayları Uygulama Bahçesini Ziyaret Etti

Yayın Tarihi : 21.05.2024

İl Müdürümüz Seyit Yıldız, Prof. Dr. Kaan Kökten ve öğretim görevlilerinin katılımıyla Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Tarla Bilimleri ve Teknolojisi Bitki Koruma Bölümünde öğrenim gören öğrencilere uygulama bahçemizde eğitim verildi.

İl Müdürümüz Seyit Yıldız konuşmasında; “Öncelikle tarıma gösterdiğiniz ilgiden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Uygulama bahçemizde sebze, meyve çeşitleri yetiştiriciliği ile ilgili çalışmalar yapmaktayız. Bölgemize uygun çeşitlerin tespiti ve çiftçileri de doğru çeşitlere yönlendirmek amacıyla adaptasyon çalışmaları ve uygulama projeleri gerçekleştiriyoruz. Uygulamalı eğitimle öğrencilerin daha nitelikli ziraat mühendisi olacaklarına inanıyoruz. Özellikle, budama, gübreleme, ilaçlama, hasat gibi bütün teknik ve kültürel işlemler için uygulama bahçemizi kullanıyoruz. Bugün biber ve domates fidelerinin dikimini öğrencilerimizle beraber yaptık. Umarım hasat zamanı geldiğinde yine hasadımızı da öğrencilerimizle beraber yaparız.

Öğrencilerimizin teknik eğitimlerinin yanında pratik ve uygulama eğitimleri de önemlidir. İl Müdürlüğü olarak ilköğretimden üniversiteye kadar tüm öğrencilerimize katkı sağlamak istiyoruz. Bu gibi eğitimler ile gelecekte doğa ve tarıma katkı sağlayabilecek gençlerimizin bilimsel bakış açısına sahip olmaları ve elde edilen kazanımlarla girişimcilik gelişimlerinin desteklenmesini hedefliyoruz. Katılım sağlayan tüm öğrencilerimize ve destek veren öğretim görevlilerimize teşekkür ediyorum." dedi.

Eğitimin ardından İl Müdürümüz Seyit Yıldız'ın öğrencilerden gelen soruları yanıtlaması ile program sona erdi.