T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Septorya Ve Pas Hastalığına Dikkat!

Yayın Tarihi : 17.05.2024

İlimizde Mayıs ayında gerçekleşen yağışlar, hububat alanlarında nem artışına neden olmuştur. Bu durum, pas ve septoria gibi hububat hastalıklarının yayılmasına yol açmıştır.

İl ve İlçe Müdürlüklerimiz teknik personelleri, bölgedeki hububat alanlarında arazi kontrolleri yaparak, hastalıkların yayılma durumunu yerinde tespit etmektedir. Özellikle sık ekim yapılan ve Azotlu gübre kullanımının fazla olduğu taban tarlalarda hastalık etmeninin püstülleri ve sporları görülmüştür. Hastalık görülen yerlerde üreticilere bu hastalıklara karşı kimyasal mücadele yapmaları konusunda uyarılarda bulunulmuştur.

Yapılan arazi kontrollerinde bazı bölgelerde, çiftçilerimiz tarafından ilaçlı mücadelenin başladığı görülmüştür.

Teknik personellerin yaptığı açıklamalara göre, hububat alanlarında pas ve septoria hastalıkları önemli verim kayıplarına neden olabilir. Üreticilerin, belirtilen hastalıklara karşı etkili kimyasal ilaçları kullanarak tedbir alması, ürün kaybını minimize etmek açısından büyük önem taşımaktadır.

İl Müdürlüğümüz, konu ile ilgili arazi ve bilgilendirme çalışmalarına devam etmektedir.

Ayrıntılı bilgi için İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvurulabilir, Sosyal Medya Hesaplarımızdan  ve  0346 215 1723 numaralı hattımızdan  bilgi alabilirsiniz.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü