T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Akıncılar İlçemizde Salçalık Domates ve Biber Fidesi Dağıtım Töreni Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 17.05.2024

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından yürütülen ve Sivas İl Özel İdaremizce finanse edilen “Üretiyorum o Halde Varım Projesi" kapsamında “Fide Dağıtım Töreni" gerçekleştirildi. Tören; “Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Şakir Öner Öztürk, Akıncılar Kaymakamı Saltuk Buğrahan Açıkbaş, Akıncılar Belediye Başkanı Murat Sevinç, İl genel Meclisi Başkanı Mehmet Şarkışla, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, protokol üyeleri ve çiftçilerimizin katılımı ile gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Akıncılar Belediye Başkanı Murat Sevinç konuşmasında; “Üretiyorum o Halde Varım Projesi İlçemizde tarımsal kalkınmaya ve istihdama katkı sağlayacaktır. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği olan Tarım ve Orman İl Müdürümüz Sayın Seyit YILDIZ'a, projenin hayata geçmesinde finansal destekte bulunan İl Özel İdaremize çiftçilerimiz ve İlçemiz adına teşekkür ediyorum." dedi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ konuşmasında; “2023 Üretim Döneminde Uygulanmak Üzere Müdürlüğümüzce hazırlanan ve İl Özel İdaresince finanse edilen Salçalık Domates Yetiştiriciliği Projesi Kapsamında İlimiz Akıncılar İlçemizde 100 Dekar Alanda Yetiştirilmek Üzere %75 Hibeli 220.000 adet Salçalık Domates Fidesi 50 Dekar alanda uygulamak üzere 110.000 adet salçalık kapya biber fidesi dağıtımı gerçekleştirilecektir.

Müdürlüğümüzce yapılan demonstrasyon çalışmalarında piyasa değeri yüksek olan ve ilimizin sahip olduğu ekolojik yapı gereği turfanda özelliği taşıyan yüksek getiri sağlayacak ürünlerin yetiştirilmesi mümkündür. Bu nedenle üreticilerimizin ürün planlamaları içerisine sebzeciliğin yerleştirilmesi ile üretim çeşitliliği ve çiftçilerin gelirlerinin artırılması sağlanacak.

İlimizde daha ılıman iklim özellikleri gösteren ve belli bir sebze yetiştiriciliği kültürü olan akıncılar ilçemizde tarımsal üretim risklerini azaltmak için yöreye uygun sebze çeşitlerinden salçalık domates yetiştiriciliği planlanmıştır.

Proje bütçesi 1.373.900 TL olup 1.030.000 TL'lik kısmı İl Özel İdaresi tarafından karşılanacaktır. Dağıtımını gerçekleştireceğimiz domates ve biber fidelerinin ilimiz ve ilçemiz tarımına hayırlı bereketli olmasını diliyorum." dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Şarkışla konuşmasında; “Tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğunu pandemi döneminde anladık. Gıdaya ulaşmanın zorluğunu görünce üreticimizin değerini daha iyi anladık. Bu ve bunun gibi projelerin daha fazla olmasını diliyorum. Fide dağıtımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Projemizin hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum." dedi.

Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Sekreteri Şakir Öner Öztürk konuşmasında; “Son yıllarda gıda arzında hiç beklenmedik azalmalar meydana geldi. Ekilmemiş, üretime katılmamış arazi bırakmayarak vatandaşımızın katkılarıyla beraber her geçen gün tarımsal hasılada katma değer getiren önemli işler yapılıyor.

Fide dağıtımının İlçemizde domates ve biber üretimine sağlayacağı katkıyı önemsiyorum. Akıncılar İlçemizin kırsal kalkınmasını ve üreticilerimizin daha fazla ekonomik değer elde edecek ürünlerle buluşmasını sağlayacak çalışmaları önemsiyorum. İl Özel İdaremiz olarak İlimiz tarımını desteklemeye devam ediyoruz. Akıncılar İlçemizde üreticilerimize hibe edeceğimiz fidelerin hayır ve bereket getirmesini diliyorum. Projede emeği geçem teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından fidelerin çiftçilere dağıtımının yapılması ile program sona erdi.