T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Hububat Ekili Alanlarda Kontroller Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 7.05.2024

İlimizde nisan ayının kurak geçmesinin ardından, son günlerde yağan yağmurlar hububat alanlarında bitkilerin gelişimini, verim ve kaliteyi olumlu yönde etkileyecektir. Bu yağışlar toprak nemini bitkiler için yararlı düzeye getirmesi bakımından faydalıdır ancak tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de küresel iklim değişikliğinin olumsuz yansımaları görmekteyiz. İlimizde de mart ve nisan aylarında yağması gereken yağışlar mayıs ayına kaydığı gözlemlenmiştir. Yağışla birlikte havaların ısınması ve rutubetin artması mantari hastalıklara zemin hazırlamaktadır.

Bilindiği gibi 2023 yılında oluşan aşırı yağışlar nedeniyle hububat üretim alanlarında yoğun şekilde septoria, sarı pas gibi mantari hastalıklar epidemi yapmıştır. Gerekli tedbirleri alarak zamanında ilaçlı mücadele yapanlar üretimde herhangi bir verim ve kalite kaybı yaşamazken, ilaçlı mücadeleyi zamanında yapmayanlar üretimde verim ve kalitede kaybına maruz kaldı.

Bu üretim sezonunda İl ve İlçe Müdürlüğümüzde görevli ekipler hububat alanlarında arazi kontrolleri yapmaktadır. Yağışların başlamasıyla birlikte mevcut durumda herhangi bir sıkıntı görülmemektedir. Ancak yağışların süreklilik arz etmesi halinde pas hastalığı oluşturması riski bulunmaktadır. Ülkemizde özellikle buğdayın en önemli hastalıklarından biri olan pas hastalığının en erken görüneni, ilimizde de çiftçiler tarafından kınacık olarak bilinen sarı pastır. Sarı pas hastalığı, ilkbaharla birlikte buğday, arpa, çavdar gibi hububatlarda görülür.

Sarı pas hastalığına karşı kimyasal mücadele de büyük önem taşımaktadır. Kimyasal mücadele, ilk pas püsküllerinin görülmeye başlayıp, bitkinin üst tarafına doğru ilerlediği durumlarda üst yaprakların özellikle bayrak yaprağının hastalıkla bulaşmasını engellemek amacıyla yeşil aksam ilaçlaması şeklinde önerilmektedir. İlk ilaçlamadan sonra hastalığın seyrini dikkatle izlemek gerekir. Pas oluşumunun devam etmesi durumunda yapılacak ikinci bir ilaçlama çoğunlukla sorunu çözmektedir. Ancak iklim koşulları bazen ikinci ilaçlamaya rağmen hastalığın devam etmesine neden olmaktadır. Nem ve sıcaklığın sarı pas lehine olduğu ve hastalığın bir salgına dönüşme ihtimalinin görüldüğü durumlarda üçüncü bir ilaçlama da zorunlu hale gelebilir. Ancak hasat tarihine en geç 1 ay kala, bitki olgunlaşma dönemine girdiğinden dolayı ilaçlama yapılmamalıdır.

Pas hastalığı görülen arazilerde; yapılacak ilaçlama çalışmalarında oluşacak zayiatın %2-5 arası olacağı, ilaçlama yapılmadığı takdirde bu zayiatın %70-80'lere ulaşabileceği öngörülmektedir.

Yağışların bu şekilde devamı halinde daha erken tespit ve etkin müdahale için İlimiz Üreticilerinin: hububat ekili tarlalarını sıklıkla kontrol etmesi ve muhtemel hastalıklara karşı hazırlıklı olması gerekmektedir.

Hububat ekili tarlalarımızda hastalık ve zararlı kontrolleri devam etmekte olup, üretimin başından hasat dönemine kadar tüm tarımsal alanlarımız İl-İlçe Müdürlüklerimizdeki teknik personellerimiz tarafından takip edilmektedir. Tarımsal üretim alanlarınızda karşılaştığınız problemlerle ilgili müdürlüğümüzden teknik destek alabilirsiniz.

 

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü