T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Su Kurulu Toplantısı İl Müdürlüğümüzde Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 26.04.2024

Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Dr. Adem Uzun, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Şakir Öner Öztürk, Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mahir Özcan, İl Müdürümüz Seyit Yıldız, kurum müdürleri ve protokol üyelerinin katılımı ile İl Müdürlüğümüzde 'İl Su Kurulu Toplantısı' düzenlendi.

Değişen iklime uyum sağlanması, su kaynaklarının kalite ve miktar açısından korunması, sürdürülebilir yönetimin sağlanması ve konuya ilişkin farkındalığın artırılması amacıyla başlatılan Ulusal Su Verimliliği Seferberliği Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülmektedir.

İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda düzenlenen İl Su Kurulu toplantısının açılış konuşmalarında Sivas Valimiz Yılmaz Şimşek, suyun insan hayatındaki önemini ve su kaynaklarımızın korunması için tüm kurumların işbirliği içerisinde olması gerektiğini ifade etti. Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mahir ÖZCAN ise konuşmasında, su verimliliği çalışmalarının öneminden ve Genel Müdürlük bünyesinde yürütülen çalışmalardan bahsetti.

Toplantıda Su Yönetimi Genel Müdürlüğü yetkilileri, havza ölçekli yönetim planları, taşkın yönetim planları ve ulusal ve İl Su Verimliliği Planları hakkında bilgilendirme yaptılar. Ardından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilisi havza ve taşkın yönetimi kapsamında Sivas'ta yapılan çalışmalarından bahsetti. Sivas Belediyesi yetkilileri içme ve kullanma sularımız hakkında yapılan çalışmalar, kayıp kaçaklar için alınan tedbirler hakkında bilgilendirmede bulunuldu. İl Müdürlüğümüz sunumunda ise modern sulama sistemlerinde kaydedilen gelişmeler, iyi tarım kodu kapsamında yürütülen nitrat kirliliği çalışmaları ve su verimliliği çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu. DSİ. 19. Bölge Müdürlüğü yetkilileri yeraltı ve yerüstü sularımızın kullanımı, modern sulama sistemlerine yapılan yatırımlar hakkında yapılan çalışmalarını sundu. İller Bankası Sivas Bölge Müdürlüğü ilimiz altyapı çalışmalarına verilen desteklerden ve ne aşama olduklarından bahsetti. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilisi ise içme suyu kalitesi ve insan sağlığı ile ilgili durum değerlendirmesinde bulundular.

Sunum, bilgilendirmeler ve yapılan değerlendirmelerin ardından soru- cevap bölümü ile toplantı sona erdi.​