T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarla Faresi Mücadelesi ve Eğitim Çalışmaları Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 15.03.2024

2023 yılında uygun iklimsel koşullardan dolayı popülasyonu artmaya başlayan tarla faresi, 2024 yılında da aynı nedenden dolayı artışını devam ettirmektedir. Bu zararlı ile mücadele yapılmadığı zaman bitkisel üretimde önemli ölçüde ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle populasyon sürekli takip edilerek zamanında ve Zirai Mücadele Teknik Talimatları doğrultusunda mücadele yapılmalıdır. 

Bu konuda İl Müdürlüğümüz teknik elemanları Ocak ve Şubat aylarında 73 köyde 228 üreticimize ulaşarak konu hakkında eğitim vermişlerdir.

İlimiz genelinde 2023 yılı Ekim ayından 2024 yılı Mart ayına kadar 595 kg. zehirli buğdayla 11.900 da ekili alanda kimyasal mücadele gerçekleştirilmiştir. Tarla faresi ile mücadelede en önemli husus toplu mücadele yapılmasıdır. Toplu mücadele yapılmazsa mücadele yapılmayan alanlardan fareler bir süre sonra tekrar tarlaya gelecektir. Mücadele için İl ve İlçe Müdürlüklerimizden temin edilecek zehirli yemler kullanılabilir. Zehirli yemlerin ev, ahır gibi ortamlarda kullanılması insan ve hayvan sağlığı açısından çok tehlikeli olduğundan kesinlikle yasaktır.