T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Güvenilir Gıda Kırmızı Çizgimiz

Yayın Tarihi : 13.03.2024

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol personeli tarafından Ramazan Ayının başlamasıyla birlikte, rutin gıda denetimlerine ilave olarak tüketicilerin sağlıklı bir şekilde gıdaya ulaşmalarını sağlamak amacıyla denetimlere hız verildi.

Güvenilir gıdaya ulaşım her vatandaşımızın hakkı olup, tarladan sofraya gıda güvenilirliği, 5996 sayılı kanun kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığımızca yürütülmektedir.

İl genelindeki özellikle Ramazan Ayında vatandaşların yoğun olarak tükettikleri; ekmek/pide, unlu mamuller, pastacılık ürünleri, tatlılar, et ve süt ürünleri üretimini yapan imalathaneler başta olmak üzere; ramazan kolisi, hurma ve bayram şekerlemelerinin satışa sunulduğu gıda işyerleri gıda güvenilirliği bakımından denetlenmeye yoğun olarak devam ediliyor.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ yaptığı açıklamada; “Ramazan ayının önemi ve farklı bir atmosferi olması sebebiyle Gıda denetimlerimizi sıklaştıracak ve çalışma arkadaşlarımızla sahada olacağız. Özellikle; Ramazan kolileriyle, açıkta, ambalajsız, etiketsiz, üreticisi, markası, kayıt veya onay numarası belirsiz gıda, ambalajsız tavuk eti, damgasız kırmızı et, etiketinde belirtilen koşullarda muhafaza edilmeden satışa sunulan ürünleri vatandaşlarımızın satın almamaları gerekiyor. İftar yapılan yerlerdeki, toplu tüketim yapılan alanlardaki denetimlerimizi de yoğunlaştıracağız. Ayrıca vatandaşlarımız; ambalajların sağlam ve şişmemiş, son tüketim tarihlerinin geçmemiş, doğal renk, tat ve kokusunun değişmemiş yani bozulmamış olmasına dikkat etmeli ve gıda ile ilgili her türlü şikâyetlerini; ALO 174 veya gıda ihbar hatlarına bildirmeliler." dedi.