T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Hayvan Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücadele Eğitim Toplantısı İlimizde Düzenlendi

Yayın Tarihi : 7.02.2024

Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından İl Müdürlüğümüzde 'Hayvan Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücadele Eğitim Toplantısı' düzenlendi. Toplantı; Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Hüseyin Eş, İl Müdürümüz Seyit Yıldız, Şube Müdürleri, Adıyaman, Amasya, Ankara, Çankırı, Çorum, Elazığ, Giresun, Kayseri, Kırşehir, Kırıkkale, Malatya, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Ordu, Tokat, Yozgat, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelinin katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Müdürümüz Seyit Yıldız konuşmasında; “Sivas Anadolu'nun merkezinde yerleşim yeri bakımından Türkiye'de ikinci sırada 1.234 köyü ve 16 İlçesi ile birlikte çok geniş bir coğrafyaya sahip. Dolayısıyla tarımsal ve hayvansal faaliyetler bakımından çalışma arkadaşlarımızın görevleri daha zor. İlimiz ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı, nüfusumuzun %65'e yakını geçimini tarım ve hayvancılıktan elde ediyor. 780 bin hektarlık işlenen tarım arazisi, 830 bin hektarlık mera varlığı, yaklaşık 400 bin büyükbaş ve 1 Milyon küçükbaş ile Türkiye'de tarım ve hayvancılıkta önemli bir konuma sahibiz.

Bugün bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Hayvan Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücadele Eğitim Toplantısı'nda beraberiz. Elimizden geldiği kadar çalışıyoruz, yükümüz çok ağır, Veteriner Hekim arkadaşlarımız çok soğuk havalarda çalışıyorlar.  Güvenli gıdayı tüketiciye ulaştırma gibi bir sorumluluğumuz var ve bunun sorumluluğunun farkındayız. Eğitim toplantısının gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve katılım sağlayan personellere teşekkür ediyorum." dedi.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Hüseyin Eş konuşmasında; “Öncelikle İl Müdürümüze karşılaması ve özverisi için teşekkür ediyorum. Eğitime çeşitli İllerden katılımcılar geldi, önemli olan burada aldığınız eğitimleri çalışma arkadaşlarınızla paylaşmanız olacaktır. Bir şeyler öğrenmek isteyen çalışma arkadaşlarımıza gerekli bilgileri aktarmak bizlere ve sizlere düşüyor. 

Konu hayvan sağlığı olunca Veteriner Hekimlerimiz sabah erken saatlerde hayvan meraya çıkmadan aşıya gider, öğlen varsa kesime karkas kontrolüne gider, ithal hayvan durumu varsa oraya, dönüşte en son araçların yıkamasını yapar. Şikayet etmiyoruz bizlerde bu Ülkenin hayvan sağlığını korumaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince Veteriner Hekimlerimizin şartlarını iyileştirmek için çaba sarf ediyoruz. Eğitimin sizlere faydalı olmasını diliyor, katılım ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Veteriner Hekimler Hüseyin Çalık, Barış Basat ve Yener Şekercan sunumlarını gerçekleştirdiler.

06 – 09 Şubat 2024 tarihleri arasında İlimizde gerçekleştirilecek Hayvan Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücadele Eğitimleri iki gün uygulamalı iki gün ise teorik olarak verilecek.