T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Arıcılık Kursu Kapanış Programı Düzenlendi

Yayın Tarihi : 2.02.2024

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Konferans Salonu'nda "Arıcılık Kursu Kapanış Programı" düzenlendi. Program; İl Müdürümüz Seyit Yıldız, Sivas Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yahya Epsileli ve kursiyerlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Sivas Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yahya EPSİLELİ yaptığı konuşmada; "22 Ocak'ta başlayan ve 100 kişinin eğitim aldığı "Arıcılık Kursu" bugün yapılacak sınavın ardından sona erecek. Bu kurslar sayesinde üretime olan katılımın ve nitelikli iş gücünün gelişeceğine yürekten inanıyorum. Bu kursta emeği geçen İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum." dedi.

İl Müdürümüz Seyit Yıldız yaptığı konuşmada; “Kursumuz 22 Ocak tarihinde başlamış olup kursiyerlerimize toplam 84 saat eğitim verildi. Eğitici arkadaşlarımız tarafından bir sınav yapılacak ve bu sınavda başarılı olan kursiyerlerimize sertifika verilecektir. Kurslarımız kişisel gelişim taleplerinin karşılanmasının yanı sıra bireylerin bilgi, birikim ve istihdam edilebilirliklerini ve ayrıca becerilerini de bu arada geliştirerek iş ve yaşam kalitelerini artırmak maksadıyla çeşitli kurslar düzenlemekteyiz. Bugün burada kapanışını yaptığımız arıcılık kursumuzda düzenlemiş olduğumuz kurslardan bir tanesi.

Kurs süresince eğitimcilerimiz tarafından; Arı bireyleri, arı ürünleri, ilkbahar bakımı, sonbahar bakımı, kışlatma, arı ırkları, hastalık ve zararlılar, Dünyada ve Türkiye'de arıcılık, bal üretimi ve hasadı gibi konularda teorik bilgiler verildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak sonucunda istihdam olacak her faaliyete katkı sağlamaya gayret ediyoruz. Kurumlar el birliği ile vatandaşlarımızın istihdamına yönelik programlar, projeler geliştiriyor, bu projeleri de her kurum elinden geldiği kadar destekliyor. Bu kursun İlimiz ve Ülkemiz tarımına hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Konuşmaların ardından kursiyerlerin sınava girmesiyle kurs programı tamamlandı.