T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kolay Olanı Seç, Aşılamaya Geç

Yayın Tarihi : 31.01.2024

Bakanlığımız Şap Aşılama Programı kapsamında 2024 yılı Şap Aşılama Kampanyası 29 Ocak 2024 itibariyle başlamıştır. Şap aşılama kampanyası kapsamında yapılan aşılama çalışmalarını İl Müdürümüz Seyit Yıldız yerinde inceledi.

İl Müdürümüz Seyit Yıldız yaptığı açıklamada; “Canlı hayvan sağlığını ve dolayısıyla ticaretini olumsuz etkileyen, büyük ekonomik kayıplara da neden olan şap hastalığına karşı her yıl rutin olarak ilkbahar ve sonbahar döneminde 2 doz uygulanan aşı sayısı bu yıl ilk kez 3'e çıkarılmıştır.

Yapılan planlamada büyükbaş hayvanlar için ilk aşı dozu Baskın Aşılama Programı kapsamında 29 Ocak-31 Mart 2024 tarihleri arasında, ikinci doz ilkbahar dönemi 15 Nisan-15 Haziran 2024 tarihleri arasında, üçüncü doz ise sonbahar dönemi 16 Eylül-17 Kasım 2024 tarihleri arasında uygulanacaktır.

Şap aşısı ülkemizde büyük ekonomik kayıplara neden olan şap virüsünden korunmak için uygulanmaktadır. Hastalık hızlı bir yayılıma sahip olup, sığırlarda kalıcı olabilen verim düşüklüğü ve değer kaybı gibi çeşitli olumsuzluklara sebep olmakta, yayılımı ve etkisi itibarıyla özellikle süt sığırcılığına büyük darbe vurmaktadır. Bu nedenle hayvan sahiplerinin işletmelerindeki hayvanları aşılatmaları zorunludur. İşletme sahiplerinin kampanya dönemlerinde hayvanlarını aşılatmamaları halinde idari para cezası uygulanmaktadır. Şap aşısı uygulanmamış olan hayvanlar il içerisinde işletmeden işletmeye nakledilemez, il dışı veteriner sağlık raporu düzenlenemez ve buzağı desteklemelerinden faydalanamazlar. Aşılamaya uygun tüm hayvanların aşılanması büyük önem arz etmektedir. Aşılama esnasında hayvanlar uygun şekilde zapturapt altına alındıktan sonra aşılanmalıdır. Nadiren bazı hayvanlarda aşıya karşı ilk birkaç saat içerisinde alerjik reaksiyonlar oluşabilmekte, işletme sahibinin bu durumu yetkililere bildirmesi halinde alerjik reaksiyonun olumsuz sonuçları önlenebilmektedir. Alerjik reaksiyon sonucunda ölen hayvanların bedelleri bakanlığımız tarafından yetiştiriciye ödenmektedir. Aşılamaya bağlı olarak gelişen yavru atıklarında laboratuvar teşhisine bağlı olarak tazminat ödenmektedir.

İl Müdürlüğümüz tarafından Şap aşılamasının yanında 2024 yılında doğan üç aylıktan büyük dişi buzağılara da Brucella aşısı uygulanmaktadır. Şap aşısı iki aylıktan büyük tüm sığır ve manda cinsi hayvanlara uygulanmaktadır. Aşılama Kampanyalarının yanı sıra yeni doğan büyükbaş hayvanlara küpeleme çalışması yapılacaktır.

Bu mücadele stratejisi ile Kurban Bayramı'nı hayvan hastalıkları yönünden sıkıntısız bir şekilde atlatmayı ve hayvan varlığımızın büyük ekonomik kayıplara yol açan bu hastalıktan tamamen korunmasını hedefliyoruz." dedi.