T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2024 Üretim Yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Başvuruları İçin Son Gün 2 Ocak 2024

Yayın Tarihi : 11.12.2023

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 23 Eylül 2022 tarih ve 31962 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Yönetmelik ve Çiftçi Kayıt Sistemi Uygulama Talimatı   gereğince çiftçilerimizin belirlenen tarihlerde ÇKS kayıtlarının tamamlaması önem arz etmektedir.

Üretim planlaması dâhilinde sözleşmeli üretimin yapılabilmesi ve çiftçilerimizin tarımsal desteklemelerden yararlanabilmesi için üretim yapılan alanlara ait bilgilerin Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) girilmesi gerekiyor.

2024 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları 1 Eylül 2023 tarihinde başladı ve 2 Ocak 2024 tarihinde sona erecektir. Çiftçilerimiz yeni kayıt ve bilgi güncellemesi için, 2 Ocak 2024 tarihine kadar bağlı bulundukları İlçe Müdürlüklerine başvurmalıdır.  Daha önceden ÇKS kaydı olan üreticilerimiz ise, bilgilerinde bir değişiklik yok ise, e-Devlet kapısı üzerinden yine 2 Ocak 2024 tarihine kadar kayıtlarını yenileyebileceklerdir. Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığımızın dijital dönüşüm hamleleri kapsamında uygulamaya aldığı "TARIMCEBİMDE" mobil uygulaması da üreticilerin iş ve işlemlerini kolaylaştırıyor.

Tarımsal üretimin planlanması ile  gıda güvencesi ve güvenliğinin sağlanması, verimliliğin artırılması, çevrenin korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması için Bakanlığımız tarafından belirlenen ürün veya ürün gruplarının üretimine başlanmadan önce izin alınması zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle Tarımsal Üretim Planlaması kapsamında kayıt alına alınmayan alanların da kayıt altına alınması  önem arz etmektedir. Ayrıca Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, Tarımsal faaliyet yapılan ancak mülkiyet ve mirasçılık sorunu nedeniyle kayıt yapılamayan alanlar  taahhütname ile kayıt altına alınabilecektir.

Tarımsal desteklemelerden yararlanılması ve ülkemizin üretim planlamasının doğru bir şekilde yapılabilmesi için ÇKS kaydınızı yaptırmayı lütfen unutmayınız. 2024 yılı üretim sezonunun tüm üreticilerimiz için hayırlı ve bereketli olmasını diliyor, tüm üreticilerimizi son başvuru tarihi olan 2 Ocak 2024 tarihini kaçırmadan kayıtlarını tamamlaması için İl ve İlçe Müdürlüklerimize bekliyoruz.