T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım Platformu Valimiz Yılmaz Şimşek Başkanlığında Toplandı

Yayın Tarihi : 7.12.2023

Sivas Tarım Platformu toplantısı İl Müdürlüğümüz Toplantı Salonu'nda; Sivas Valisi Yılmaz Şimşek başkanlığında, Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk, Tarım ve Orman İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ve Platform üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek konuşmasında; “Bitkisel ve hayvansal üretimde önemli bir merkez olan şehrimizin bu alandaki potansiyelini değerlendirmek, sorunlarını görüşmek, çözümler üretmek ve ilimizin üretimini artırmak amacıyla bir araya gelmiş bulunmaktayız.  Öncelikle toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, sizleri muhabbetle selamlıyorum.

Değerli Kurul Üyeleri Bilindiği üzere Tarım Platformumuz belirli aralıklarla toplanarak ilimizin tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik önemli kararlara imza atmaktadır. Bugün de yine bu minvalde yapılacak toplantıdan önemli kararlar çıkacağına inanıyorum.

İlimiz,   geniş tarım arazisi varlığıyla ve mikro klima özelliği taşıyan havzalarıyla sadece üreten değil, ürettiği alanlarda piyasayı regüle eden de bir şehir konumundadır. Kuşkusuz Sivas modern tarım tekniklerini kullanarak, optimum düzeyde sağlıklı, kaliteli ve güvenli ürün yetiştiren kentlerin öncülerindendi. İlimizin son yıllarda tarımsal hasıla da ulaştığı rakamlar ve ürün çeşitliliği bizleri mutlu etmektedir.

Yetiştirdiği ürünleri iç ve dış pazara sunan şehrimizin; insan, bitki, hayvan sağlığı ve hayvan refahı kurallarına önem vererek, tarıma dayalı sanayisi gelişmiş bölge ekonomisinde daha fazla pay alan tarım şehri vizyonuna sahip bir il olacağına yürekten inanmaktayım. Yapılan desteklerin ve hibelerin de bu vizyonumuza katkı sağlayacağını düşünmekteyim. Nitekim Tarım ve Orman Bakanlığımız bitkisel ve hayvansal üretim desteklemeleri kapsamında 750 Milyon TL, Mazot ve Gübre Desteklemesi için 456 Milyon TL, 2023'deki projeler için ise 14.8 Milyon TL ödeme gerçekleştirmiştir. İl Özel İdaremiz ise 3.3 Milyon TL, DAP tarafından da çiftçilerimize 4.1 Milyon TL finansman sağlanmıştır. 2023 yılı üretim sezonunda meydana gelen tarımsal hasarlar için Cumhurbaşkanlığı Acil Afet ödeneğinden de 8 Milyon TL ödenek gelmiştir. Tüm bu desteklerin yanı sıra ilimizde tarım ve hayvancılığın bilimsel gelişimi üzerine Bilim ve Teknoloji Üniversitemizde başarılı çalışmalar imza atarak, çiftçi kardeşlerimize destek olmaktadır. Buradan üniversitemizdeki hocalarımıza da tekrar teşekkür ediyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.

Bilindiği üzere zor ve sıkıntılı bir süreç geçirdik. 2023 yılı hem deprem ve sel felaketleri hem de kuraklık gösteren bir yıl oldu. Diğer yandan henüz ne yazık ki beklenen yağışları da alamadık. Bu nedenle bu zor süreçte hem devletimizin hem de diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızın destekleri çiftçi kardeşlerimize merhem olmuştur. İnşallah yağışların bol olduğu bereketli, bir dönem geçiririz. Ancak kuraklığa da hazırlıklı olmamız gerektiğini unutmamalıyız. Çünkü gelişen dünya düzeninde küresel ısınma ve buna bağlı olarak su sıkıntısının, tarım sektörünü daha da önemli hale getirdiğini bu nedenle de tarım ve hayvancılıkta teknolojiyi kullanarak en yüksek verimi almamız gerektiğini biliyoruz.

Bizler Valilik olarak her zaman üretenin yanında olmaya, onları desteklemeye devam edeceğiz. Tarlada, bağda bahçede el birliği, gönül birliği oluşturmaya, çalışmaları, üretimi yerinde görmeyi sürdüreceğiz. Bu minvalde yapmamız gereken çok şey olduğuna inanıyorum. Ürün çeşitliliğimizi, miktarını ve kaliteyi artırmalıyız, hayvansal varlığımızı artırmalıyız, Sivas'ı bir Tarımsal Ar-Ge Merkezi haline getirmeliyiz, tarımsal sanayiye dönük ekimleri artırıp hem çiftçimizin hem de Sivas'ın daha fazla kazanç sağlamasını hedeflemeliyiz, yeni markalar geliştirip, Bilim ve Teknoloji Üniversitemizden daha fazla faydalanmalıyız.

Siz değerli platform katılımcılarımızla alacağımız kararlar, şüphesiz ilimizin potansiyelini daha iyi kullanmamıza, üretimde güzel noktalara ulaşmamıza vesile olacaktır. Hedef birlikteliğini sağlayıp, ortak akıl ile alınacak kararların şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle; stratejik önem taşıyan bu platforma emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyorum. Alınacak kararların İlimiz, üreticilerimiz ve sektör için faydalı olmasını diliyorum. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

Tarım Platformu Toplantısında; Valimiz Sn Yılmaz Şimşek, tarımsal faaliyetler hakkında genel bir değerlendirme yaptı. İl Müdürümüz Seyit Yıldız ise; Tarımsal üretimin planlanması ve Su Verimliliği Seferberliği hakkında katılımcılara bilgiler verdi.​

Tarım Platformunda; Sivas'ı tarım ve hayvancılıkta ileriye götürmek, sektör paydaşlarının birbirleriyle yakından iletişim kurması, ilimizdeki tarımsal faaliyetleri daha iyi yönetmek, kaliteli ürünler elde etmek ve bu ürünlerden daha çok kazanç sağlamak adına tarımın ve hayvancılığın sorunları ile çözüm yolları masaya yatırıldı.