T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Sivas Termal Seracılığın Merkezi Olacak

Yayın Tarihi : 16.11.2023

İlimiz merkeze 24 kilometre mesafedeki domates üretimi gerçekleştiren 36 dekar kapalı alanda üretim yapan Jeotermal Cam Seranın ardından İlimiz bir jeotermal sera daha kazanıyor. Yukarı Yıldızlı Köyü'nde yapımına başlanılan jeotermal enerji ile üretim yapılacak cam sera 41 dekar kapalı alandan oluşacak.

İl Müdürümüz Seyit Yıldız yaptığı açıklamada; “Jeotermal suyumuz seralarda kullanılarak üretime dönüşmeye devam ediyor. Şehir merkezine 24 kilometre mesafedeki Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesi'nde daha önce 36 dekar kapalı alanda cam serada üretime başlayan bir şirketimiz ürünlerini ihraç etmeye devam ediyor. Aynı bölgede Yukarı Yıldızlı Köyü'nde şimdi ise başka bir girişimcimiz 41 dekar kapalı alanıyla yeni bir jeotermal cam teras kurmak için çalışmalara başladı. Jeotermal su, turizm ve sağlık alanlarının ardından tarımsal alanda da şifa olacak. Sera jeotermal kaynağın ısısından faydalanacak ve bunu da ekonomiye dönüştürmüş olacak. Yenilikçi ve sürdürülebilir projelerle kenti kalkındırabilmek için çalışan üreticilerimizin her zaman yanında ve destekçileriyiz. Bu ve buna benzer projeler Sivas'a seracılık anlamında vizyon katacak.  Şehrimize, ülkemize katma değer üretecek tarımsal ve hayvansal üretim alanları kazandırmak için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz." dedi.

İl Müdürümüz Seyit Yıldız cam seranın inşaat çalışmalarına başlanılan alanda incelemelerde bulunarak şirket yetkililerinden inşaatın ilerleyişi hakkında bilgiler aldı.