T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Dünya Gıda Günü” Çocuklarla Kutlandı

Yayın Tarihi : 16.10.2023

Dünya Gıda Günü, “Su yaşamdır, su gıdadır. Kimseyi geride bırakmayın" teması ile çeşitli etkinliklerle Selçuk Ortaokulu 5. ve 6. sınıf öğrencileriyle birlikte kutlandı. Dünya Gıda Günü etkinlikleri; İl Müdürümüz Seyit Yıldız, Selçuk Ortaokulu Müdürü İbrahim Kılıç, öğretmenler ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Selçuk Ortaokulu Müdürü İbrahim Kılıç yaptığı konuşmada; “Dünyanın her yerinde su sıkıntısı yaşanmaya başladı. Ülkemizde de su sıkıntısı yaşamaya başladık son birkaç yıldır. Kullandığımız suyu düzenli kullanmak ve israf etmemek bizlere düşen en büyük sorumluluktur. Gıda konusunda da sıkıntı oluşmaya başladı. Dünyanın birçok yerinde yine gıda sıkıntısı yaşanıyor. Bizim şansımız Ülkemizde her türlü ürün yetişiyor. Ürün yetişmesi elbette önemli ama gıdamızı israf etmemeliyiz. Dengeli beslenip yediğimiz gıdaların ne kadar değerli olduğunun bilincine varmamız gerekiyor. Etkinliğin gerçekleşmesinde emeği olan İl tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkür ediyorum." dedi.

İl Müdürümüz Seyit Yıldız yaptığı konuşmada; “Dünya Gıda Günü her yıl farklı bir temayla kutlanıyor. Bu yıl ise “Su yaşamdır, su gıdadır. Kimseyi geride bırakmayın" temasıyla Türkiye'nin bütün illerinde kutlamalar yapılıyor.

Doğumdan itibaren beslenmemizi gıda ve su ile yapıyoruz. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak üretimden tüketimin son noktasına kadar gıda zincirinin her aşamasında görev alıyoruz. Sadece üretmek yetmiyor israf etmeyen iyi bir tüketici olmamız gerekiyor. Pandemi, iklim değişiklikleri ve savaşlar gıdaya ulaşımı etkiliyor. Dünyanın bazı bölgelerinde açlık çeken insanlar var. Gıdalarımızı ve suyumuzu tüketirken bunları düşünerek israftan daha fazla kaçınmalıyız. Dünya nüfusu şuanda 8 milyar, bu rakam 2050 yılında 10 milyara doğru gidiyor bu kadar insanın beslenebilmesi için daha fazla üretim olması gerekiyor. Nüfus arttıkça kişi başına düşen tarım alanı da azalıyor. Bu sebeple suyumuzu ve gıdamızı en verimli şekilde kullanıp bizden sonraki nesillere en iyi şekilde bırakmamız gerekiyor. Bakanlığımız 31 Ocak tarihinde “Su Verimliliği Seferberliği" başlattı sizleri de bu seferberlikte birer nefer olarak aramızda görmek istiyoruz. Katılım sağlayan tüm öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Dünya Gıda Gününüz kutlu olsun." dedi.

                Dünya Gıda Günü etkinlikleri kapsamında Selçuk Ortaokulu konferans salonunda çocuklara yönelik; Su israfı, gıda güvenliği, gıda israfı konulu sunum gerçekleştirildi. Okulda gerçekleştirilen programın ardından ekmek fırını, süt fabrikası ile İl Müdürlüğümüze ait Uygulama ve Eğitim bahçesinde öğrenciler gezdirilerek gıda üretim aşamaları anlatıldı.