T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gürün İlçemizdeki Depremzede Arıcılarımıza İlkbahar Besleme Amaçlı Şeker Dağıtımı Yapıldı

Yayın Tarihi : 23.05.2023

Gürün İlçemizde 128 arıcıya, % 100 hibe şeklinde 40 ton kristal toz şeker dağıtımı yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığımız, 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen bölgelerdeki lojistik imkânların kısıtlı olması, arıların ihtiyaç duyduğu besini temin edilebilmesi amacıyla %100 hibe olarak 'besleme şekeri' dağıtımı programı başlattı. Bu çerçevede, Gürün İlçemizdeki 128 depremzede arıcıya kovan sayısına göre kristal toz şeker dağıtımı yapıldı.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ; "6 Şubat'ta yaşanan depremden arıcılarımız da olumsuz etkilendi. Ağır geçen kış şartları ve depremi atlatan arıların gelişim evresindeyken beslenmesi açısından şeker desteği önem arz ediyor. Bakanlığımız, deprem bölgeleri için bu çerçevede yüzde 100'ü hibe şeklinde şeker dağıtımı programı başlattı. Gürün İlçemizde depremden etkilenen 128 arıcımız bu programa dâhil edildi. Proje kapsamında 40 ton kristal toz şekeri arıcılarımıza teslim ettik. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Bakanımız Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ'ye üreticilerimiz adına çok teşekkür ediyor, arıcılarımıza bol ve bereketli bir sezon diliyorum" dedi.

Gürün Kaymakamı Halil YAZICI; “Depremden etkilenen arıcıların acil ihtiyaçlarının karşılanması ve sektörün olumsuz etkilenmemesi için Tarım ve Orman Bakanlığımızın yaptığı bu destek oldukça önemli.  %100'ü hibe olarak verilen 40 ton besleme şeker desteği üreticilerimize nefes aldıracaktır. Yapılan desteğin arıcılarımıza hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum." dedi.