T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Akıncılar İlçemizde Domates Fidesi Dağıtım Töreni Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 18.05.2023

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından yürütülen ve Sivas İl Özel İdaremizce desteklenen “%75 hibeli “Domates Fidesi Dağıtım Töreni" gerçekleştirildi. Tören; “İl Özel İdare genel Sekreteri Kadir ALGIN, Akıncılar Kaymakamı Tarık Safa KAHVECİ, Akıncılar Belediye Başkanı Vekili Uğur MİNNETOĞLU, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, protokol üyeleri ve çiftçilerimizin katılımı ile gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Akıncılar Belediye Başkanı Vekili Uğur MİNNETOĞLU; “Projemiz İlçemizde tarımsal kalkınmaya ve istihdama katkı sağlayacaktır. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği olan Tarım ve Orman İl Müdürümüz Sayın Seyit YILDIZ'a, projenin hayata geçmesinde finansal destekte bulunan İl Özel İdaremize çiftçilerimiz ve İlçemiz adına teşekkür ediyorum." dedi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ konuşmasında; “2023 Üretim Döneminde Uygulanmak Üzere Müdürlüğümüzce hazırlanan ve İl Özel İdaresince finanse edilen Salçalık Domates Yetiştiriciliği Projesi Kapsamında İlimiz Akıncılar İlçemizde 100 Dekar Alanda Yetiştirilmek Üzere %75 Hibeli 220.000 adet Salçalık Domates Fidesi Dağıtımı Gerçekleştirilecektir.

Müdürlüğümüzce yapılan demonstrasyon çalışmalarında piyasa değeri yüksek olan ve ilimizin sahip olduğu ekolojik yapı gereği turfanda özelliği taşıyan yüksek getiri sağlayacak ürünlerin yetiştirilmesi mümkündür. bu nedenle üreticilerimizin ürün planlamaları içerisine sebzeciliğin yerleştirilmesi ile üretim çeşitliliği ve çiftçilerin gelirlerinin artırılması sağlanacak.

İlimizde daha ılıman iklim özellikleri gösteren ve belli bir sebze yetiştiriciliği kültürü olan akıncılar ilçemizde tarımsal üretim risklerini azaltmak için yöreye uygun sebze çeşitlerinden salçalık domates yetiştiriciliği planlanmıştır.

Proje bütçesi 506.616 TL olup 379.962 TL'lik kısmı il özel idaresince karşılanacaktır. Dağıtımını gerçekleştireceğimiz domates fidelerinin ilimiz ve ilçemiz tarımına hayırlı bereketli olmasını diliyorum" dedi.

İl Özel İdaresi Sekreteri Kadir ALGIN konuşmasında; “Tarım ülkeler arasında stratejik bir önem sahip. Tarımsal hasıla olarak ilimiz 19,5 Milyar tutarında ilimiz ekonomisine katkı sağlıyor İl Özel İdaremiz olarak İlimiz tarımını desteklemeye devam ediyoruz. Projede emeği geçem İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz personeline İl Özel İdaremiz Tarımsal Hizmetler Müdürlüğüne ve tüm çiftçilerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Törenin ardından protokol üyeleri; Domates Fidelerini çiftçilerine dağıtımını yaparak, Meyve Üreticileri Birliği Kurutma Tesisi'ni ziyaret ederek program sona erdi.​Sivas İl tarım ve Orman Müdürlüğü