T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Üreticilerimize Süt Soğutma Tankları Teslim Edildi

Yayın Tarihi : 28.04.2023

İlimizdeki süt üretiminin artırılması ve kalitesinin iyileştirilmesi amacı ile DAP Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından yürütülen “Güvenli Süt Projesi" kapsamında “Süt Soğutma Tankı Dağıtım Töreni" gerçekleştirildi. Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kampüs alanında gerçekleşen programa; Sivas Valimiz Yılmaz ŞİMŞEK, Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Abdullah GÜLER, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan AKKAŞ, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Osman DEMİRDÖĞEN, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, Sivas Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kadir ÇÖNGER, İl Protokolü ve üreticiler katıldı.

Sivas Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kadir ÇÖNGER yaptığı konuşmada; “Süt üreten çiftçiler olarak bu gibi organizasyon ve desteklemeler bizler için oldukça önemli. Proje sayesinde sütlerimiz kaliteli ve soğuk zincirle fabrikalarımıza ulaştırılacak. Emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ konuşmasında; “Tarım üretim, istihdam ve işgücü açısından önemli ve sürekli geliştirilmesi gereken bir sektördür. Bakanlığımız ve Valiliğimiz himayelerinde Özel idaremiz, DAP idaremiz ve Oran kalkınma Ajansımız ile yürüttüğümüz projelerle ilimiz tarımını ve hayvancılığını daha üst seviyelere çıkarmak için çalışıyoruz.

DAP idaremizle birlikte yürüttüğümüz Güvenli Süt Projemiz ile de, amacımız üretilen sütlerin kalitesini korumak ve pazar değerini yükseltmektir. Zayiatı ve kayıpları önlemektir.

Hedefimiz, kırsalda yaşayan çiftçilerimizin gelir seviyelerinin yükseltilmesi, yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi ve refah düzeylerinin artırılmasıdır. Aynı zamanda çiftçilerimizi yeni teknolojilerle buluşturarak, ilimizde soğuk zincir altyapısının tamamlanmasıdır.

Süt tankları üreticilerimizin alın terinin karşılığını daha iyi bir şekilde almalarını sağlayacak, milli ekonomiye sağladıkları katkıyı yükseltecektir.  Ayrıca sütlerin modern tekniklerle soğutulması ve soğuk zincirin sağlanması ile hijyen, kalite ve gıda güvenliğine uygun olarak tüketiciye ulaşması sağlanacaktır.  Temel gıda maddesi olan süt, sağlıklı, hijyenik bir şekilde sağılıp, +4 derecede muhafaza edilerek ısıl işleme tabi tutulmalıdır.

Bakterilerin gelişimini durdurmak ise Soğuk zincir ekipmanları ile mümkündür.  Kaliteli süt, kaliteli ürün demektir. Bu kapsamda ilimizde üreticilerimizden süt toplama görevi yapan S.S.Sivas Bölgesi Hapyvancılık Kooperatifleri Birliği ve Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği üyelerine verilmek üzere, 60 farklı işletmeye 300 lt.lik Süt Soğutma Tankı dağıtımı gerçekleştirilecektir. Böylece son 5 yılda toplamda 470 süt soğutma tankı dağıtmış olacağız. Proje %30 yetiştirici katkılı, %70 Dap Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı katkılarıyla finanse edilmiştir. Projenin toplam bütçesi 2.084.706,00 TL.dir.

Süt soğutma tankları ile elde edilecek kaliteli süt, ilimizin rekabet gücünü artıracaktır. Projelerimiz ile ilimizde ki soğuk zincir ağı her geçen yıl büyüyecek, Sivtaş bünyesinde kurulan Süt İşleme Tesisinin de alt yapısı güçlenmiş olacaktır." dedi.

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Osman DEMİRDÖĞEN konuşmasında; “Amacımız bölgenin potansiyellerini öne çıkararak bu alandaki kalkınmayı teşvik etmektir. 2011 yılından itibaren Sivas'a olan desteklerimiz artarak devam etti. Sivas Kalkınmaya sahip çıkan bürokratik bir yapıya da sahip, desteklerimiz devam edecektir. Bölge tarımı nitelikli hale getirip teknoloji kullanımını artırarak çiftçilerimizin gelirini yükselterek daha fazla üreticimizin tarım ve hayvancılığa yönelmesini sağlayacağız. Dağıtılacak olan süt tanklarının hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Hakan AKKAŞ konuşmasında; “Rakamsal boyutu itibariyle sembolik gibi dursa da Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün her yıl en az bir kere yaptığı bir projedir. Zamanla tüm üreticilerimize yansıyacak bir projemizdir. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze gerçekleştirdikleri projeler için teşekkür ediyorum. Dağıtılan tankların hayırlara vesile olmasını diliyorum." dedi.

Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN konuşmasında; “Gıda güvenliğini sağlamak, kaliteli süt üretimini artırmak adına birçok projemiz hayata geçiyor. Bu projemizde onlardan bir tanesi. Ürününüz bol ve bereketli olsun. Dağıtılan süt soğutma tankları üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun." dedi.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Abdullah GÜLER konuşmasında; “Önümüzdeki dönemin en önemli ulusal güvenlik meselesi güvenli bir şekilde gıdanın tüketiciye ulaştırılmasıdır. Soğuk süt zincirinin kurulması oldukça önemli bir konu. Uluslar Arası Tarım Örgütü; sütün güvenli bir şekilde tüketiciye ulaştırılması noktasında önümüzdeki 10 yılda %35'lik bir artış öngörüyor. Süt üreticilerimizle birlikte bu önemli hedef doğrultusunda Merkezi Sivas olmak üzere süt üretimini daha ileri bir boyuta taşımamız gerekiyor. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Sivas Valimiz Dr. Yılmaz ŞİMŞEK konuşmasında; “Projemizin gerçekleştirilmesinde emeği geçen bütün kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Projelerimizin devamı gelecektir. Hep birlikte çalışarak ilimizin tarım ve hayvancılığını daha ileri noktalara getireceğimize inanıyorum. Süt soğutma tanklarımızın üreticilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

Tören; üreticilere süt soğutma tankı teslim belgeleri takdim edilmesinin ve süt tanklarının incelenmesinin ardından sona erdi.