T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ramazan Bayramının Gelmesi İle Birlikte Gıda Denetimleri Sıklaştırıldı

Yayın Tarihi : 20.04.2023

Sivas Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Ramazan bayramının gelmesi ile birlikte gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine yönelik denetimler daha sıklaştırılmıştır. Denetimlerimiz bayram boyunca da nöbetçi ekiplerimizce devam edecektir.

Bayramın gelmesiyle birlikte özellikle artan tatlı, çikolata, şekerleme ve ekmek tüketiminin getireceği riskler sebebi ile hafta sonunda da denetimlerimize ara vermeden devam ediyoruz. 

Bu kapsamda gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için tüketicilerimize de büyük görevler düşmektedir. Tüketicilerimizin de aldıkları gıda maddelerinde seçici olmaları gıdaları satın alırken etiketsiz, ambalajsız ve açıkta satılan ürün  almamaları, son kullanma tarihlerine dikkat etmeleri ve tüketim sürecinde özellikle hayvansal gıdalarda muhafaza koşullarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bir sorunla karşılaştıklarında Alo Gıda 174 hattını arayarak şikayetlerini bildirmelerini rica ediyoruz.

 Müdürlüğümüzde görevli gıda kontrol görevlilerince Ramazan Ayı boyunca ilimizde gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine yönelik denetim planlaması yapılmış olup bu planlama kapsamında denetimlerimiz yapılmıştır. Bu kapsamda 700 adet işletmelere yönelik denetim yapılmış ve bu denetimler sonucunda uygun olmayan işletmelere toplam 55.347 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Müdürlük olarak risk esaslı yaptığımız denetimlerin yanı sıra 174 Alo Gıda Hattı,  CİMER ve Valiliğimizin Açık Kapı uygulamasına gelen şikâyetlere göre denetimlerimiz gerçekleşmektedir.

Sivas Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak hemşerilerimizin sağlıklı gıdaya ulaşmalarını sağlamaya ve tüketici menfaatlerini korumaya dönük çalışmalarımız bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir. Sivas halkına, sağlık mutluluk ve sevdikleri ile Ramazan bayramı geçirmelerini diliyoruz.

Seyit Yıldız

İl Tarım ve Orman Müdürü​