T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Nohut Tohumları Üreticilerimizle Buluştu

Yayın Tarihi : 4.04.2023

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından finanse edilen İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve yürütülen, ilimizdeki nohut üretimi ve kalitesinin artırılmasına katkı sağlayacak “Tohum Dağıtım Töreni" 4 Eylül Stadyumu yanında ki alanda gerçekleştirildi.

Tohum dağıtım töreni; “Vali V. Şakir Öner Öztürk, İl Müdürümüz Seyit Yıldız, protokol üyeleri ve üreticilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

Ziraat Odası Başkanı Hacı ÇETİNDAĞ konuşmasında; “Öncelikle Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze projeyi başlattığı için teşekkür ediyorum. Nohut nadas alanları için mükemmel bir ürün. Alternatif ürünler yetiştirmek adına ilimize en uygun ürün nohut olarak gözüküyor. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum" dedi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ yaptığı konuşmada; “İlimiz yaklaşık 780 bin hektar ekilen tarım arazisi ve bunun 130 bin hektarı sulanan arazisi varlığı ile ülkemizin önemli tarım merkezlerindendir. İlimizdeki arazilerin çoğunluğunda kuru şartlarda tarım yapılmaktadır. Ve bu arazilerde genelde bir yıl hububat bir yıl nadas uygulanmaktadır.

Bu kapsamda, ekiliş programı yapılmayıp boş bırakılan araziler veya nadasa bırakılacak alanların uygun münavebe sistemiyle üretime kazandırılması amacıyla tarım alanlarının kullanımının etkinleştirilmesi kapsamında nohut üretiminin artırılması projesini hazırladık.

2023 bahar döneminde uygulanmak üzere il müdürlüğümüzce hazırlanan ve bakanlığımızca finanse edilen proje ile 290 ton nohut tohumu dağıtımını yapacağız. Projemiz %70 bakanlığımız destekli ve %30 çiftçi katkılıdır. Proje bütçesi 9 milyon 280 bin TL.  6 milyon 500 bin lirası bakanlığımız tarafından finanse edildi, 2 milyon 780 bin liralık kısmı ise çiftçilerimiz tarafından karşılanacaktır.

Bu kapsamda ilimizde tohum talebinde bulunan ve müracaatları olumlu değerlendirilen 655 üreticiye nohut tohumu verilecektir. Dağıtacağımız tohumlar yaklaşık 20 bin dekar alana ekilişi yapılacaktır. Tarım ve hayvancılık alanında; üretime, istihdama ve kalkınmaya katkı sağlayan tüm üreticilerimizi kutluyorum. Hep birlikte üreteceğiz, ürettikçe büyüyeceğiz ve büyüdükçe gelişeceğiz. Üreten çiftçi, gelişen Sivas sloganıyla yeni hedefler ve yeni projeler ile çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam edeceğiz.

Ben bu projenin uygulanmasında katkı sağlayan başta Bakanlığımıza, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüze, Valiliğimize, tohum tedarik noktasında Tarım Kredi Bölge Müdürlüğüne ve emeği geçen herkese ayrıca programımıza katılımlarınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum" dedi.

Vali V. Şakir Öner Öztürk konuşmasında; “Dünyada ve Ülkemizde artan gıda fiyatları tarım üretiminin önemini bizlere göstermiş oldu. Artan fiyatların önüne geçebilmek için ekilmemiş alanımızın kalmaması gerekiyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz İlimiz genelinde çok önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Önemli tarım ürünlerini tekrara Sivaslı çiftçilerimizle buluşturmak için çok büyük çaba sarf ediyorlar. Çok farklı alanlarda İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz birçok projeyi hayata geçirdi bundan sonrada geçirmeye devam edecek. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çiftçilerimiz açısından da hayırlara vesile olmasını diliyorum." dedi.

Konuşmaların ardından üreticilere nohut tohumlarının dağıtımı ile program sona erdi.