T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Deprem Bölgelerine Yönelik Yardımlarımız Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 22.02.2023

Ülkemizde meydana gelen asrın felaketi olarak tanımlanan büyük afetten etkilenen komşu ilimiz Malatya'da ve Adıyaman'da personellerimizle birlikte yardımlarımız devam ediyor.

Malatya'nın Hekimhan, Pütürge ve Doğanşehir ilçelerinde İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü'nde ve İlçe Müdürlüklerinde görevli Veteriner Hekimlerimiz 06.02.2023 tarihinde itibaren koordineli bir şekilde afet bölgesinde görev yapmaktadır. Kurumumuzda görevli 16 Veteriner Hekim personellerimizle depremden etkilenen yetiştiricilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz.

Bölgede yapılan saha çalışmalarında yıkılan veya hasar gören işletmelerin tespitleri yapılarak, işletmelerde yaşamını yitiren hayvanların tespitleri yapılmıştır. Enkaz altından çıkarılan hayvanlara İl Müdürlüğümüzde görevli Veteriner Hekimler tarafından acil müdahale ve sağlık taramalarımız devam etmektedir. Ayrıca depremde yıkılan veya hasar gören ahır, ağıl, barınaklar ve hayvan çadırı temini için gerekli tespitler yapılarak tutanak altına alınmıştır. Yetiştiricilerin mağdur olmaması için hayvan yemi için de gerekli tespit ve koordinasyon sağlanmıştır.

Ayrıca Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü personellerimizden oluşan 6 kişilik ekip 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında Halk Sağlığı, Gıda ve Yem güvenilirliği ile ilgili çalışmalar yapmak için deprem bölgelerinden Adıyaman ilimize görevlerine devam etmektedir.

Deprem bölgesinde bulunan ve ekiplerin koordinasyonun sağlanmasında görev alan İl Müdürümüz Seyit YILDIZ konu ile ilgili yaptığı açıklamada; "İl Müdürlüğü olarak çalışanlarımızla beraber bu istenmeyen afet için yapılan yardım çalışmalarına destek vermeye devam ediyoruz. Afet Bölgesinde zor durumda olan vatandaşlarımıza bir nefes olabilmenin çabası içerisindeyiz. Tüm Ülkemizin başı sağ olsun. Hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet yakınlarına sabır ve göçük altından çıkarılan tüm yaralılarımıza acil şifalar diliyorum" dedi.