T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Arı Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi Kapsamında Kovan Dağıtım Töreni Düzenlendi

Yayın Tarihi : 10.01.2023

Valiliğimiz himayelerinde ''Arı Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi'' kapsamında İl Özel idaresi tarafından finanse edilen ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından yürütülen proje ile Teknik Arıcılık kursu'na katılarak eğitimlerini tamamlayan  Kursiyerlerimize kovan dağıtım töreni düzenlendi. Düzenlenen törene Sivas Valimiz Sn. Dr. Yılmaz ŞİMŞEK, İl Özel İdaresi Sekreteri Kadir ALGIN, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan AKKAŞ, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, İl Protokülü ve üreticilerimiz katıldı.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ konuşmasında; İlimiz bir tarım ve hayvancılık şehri. Ve İlimiz tarımında önemli  faaliyet kollarından birisi de arıcılıktır. Geniş bir coğrafyada yer alan ilimiz bitki florası bakımından ve aynı zamanda endemik bitki       yönünden de oldukça zengindir. Bu nedenle gezginci arıcılık için de oldukça cazip bir merkez durumundadır. Arıcılık işletme sayısında ülkemizde ikinci sırada yer alan ilimiz bal üretiminde de üçüncü sıradadır.

Valiliğimiz himayelerinde hazırladığımız ve özel idaremiz tarafından desteklenen projemiz ile İl müdürlüğümüz tarafından düzenlenen arıcılık kursuna  katılan ve 9 günlük eğitimini başarılı şekilde tamamlayan ve kovan alma talebinde bulunan 74 kişiye arıcılık faaliyetlerine teşvik etmek ve geliştirmek amaçlı 10 adet  polen tuzaklı kovan verilerek, farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.

Ayrıca yeni bir iş imkanı ve sürdürülebilir geçim kaynağı sağlamanın fırsatı yetiştiricilere gösterilmiş olacaktır. Projemiz %75 Özel İdare katkılı, %25 çiftçi katkılı olacak şekilde tamamlanmıştır.

Proje ile; ilimizde arıcılığı geliştirmek, daha tercih edilebilir bir iş haline getirmek, balın kalitesini iyileştirmek, arı ürünlerinin daha yaygınlaştırılmasını sağlamak ve ilimizde yeni markalar oluşturmak amaçlanmıştır.

Sivas Valimiz Sn. Dr. Yılmaz ŞİMŞEK konuşmasında; Bal üretimi bakımından Türkiye genelinde üçüncü, arıcılık işletme sayısı bakımından Türkiye'de ikinci sırada yer alan ilimizde arıcılığı geliştirmek için her türlü desteğin verildiğini ifade eden Valimiz Şimşek, "Sivas bal üretimi noktasında marka bir il haline gelecektir." dedi.

Düzenlenen törenin ardından Teknik Arıcılık Kursunu başarıyla tamamlayan 74 Kursiyerimize 10'ar adet kovan dağıtımı yapılarak tören sona erdi.