T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İklim Değişikliği ve Tarımsal Sulamada Su Tasarrufu Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 22.12.2022

Valiliğimiz himayelerinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, DSİ 19. Bölge Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen "İklim Değişikliği ve Tarımsal Sulamada Su Tasarrufu" bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantı; Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Müdürümüz Seyit Yıldız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Mustafa Doğan, DSİ 19. Bölge Müdürü Zafer Aslan, protokol üyeleri, muhtar ve çiftçilerimizin katılımı ile gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Seyit Yıldız; "İlimiz bir tarım ve hayvancılık şehri. Bakanlığımızın destekleri, İl Özel İdaremiz ve DAP idaresi katkılarıyla ilimizin tarımsal potansiyeli her geçen gün artmaktadır. İlimizin bitkisel üretim potansiyelinin maksimum düzeyde değerlendirilmesi için sulanan alanların arttırılması gerekir. Mevcut sulama yapılan alanlarımızda ise verim ve kalitenin yükseltilmesi ve suyun etkin ve verimli kullanılması için mutlaka modern sulama tekniklerinin kullanılması büyük önem arz etmektedir.

İhtiyaçlar sınırsız, kaynaklar ise sınırlıdır. Günümüzde, hızla artan nüfusun bu sınırlı kaynakları sürekli tükettiği dünyada, iklim değişikliğine bağlı kuraklığın olumsuz etkileri, mevsimlerde ve yağış rejimlerindeki değişimler, suyu, stratejik bir güç haline getirmiştir. Ülkemizdeki toplam suyun yüzde 74'ü tarımsal sulamada kullanılmaktadır. İklim değişikliğinin olumsuz etkileri karşısında, tarımsal üretimde toprak, su gibi doğal kaynakların korunarak sürdürülebilir üretim yapılması gerekir. Bu kapsamda tarımsal üretim tekniklerinin uygulayıcısı olan siz kıymetli üreticilerimizin; çevre dostu sulama sistemlerinin kullanımı ve bilinçli bir şekilde sulama yapmasını da zorunlu hale getirmiştir. Tarımsal üretimdeki aşırı sulama; toprak ve su erozyonuna ve ürün kayıplarına sebep olmaktadır. İklim değişikliği, kuraklık, tarımsal sulama, su tasarrufu ve ilimizin mevcut durumu konusunu bugün ilgili müdürlüklerimizle birlikte değerlendirerek sizlere anlatmaya çalışacağız. Katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyor saygılar sunuyorum." dedi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin konuşmasında; "Sanayileşmenin artması ve gelişip büyümemizle birlikte kaynakları bilinçsiz kullanmamız nedeniyle su sıkıntısıyla karşı karşıyayız. İklim değişikliği ve kuraklık nedeniyle ilimizde de su sıkıntısı yaşıyoruz. Kısa bir süre içerisinde gerçekleştirdiğimiz projelerle bu sıkıntıyı çözmüş olacağız.

Hiç bitmeyeceğini zannettiğimiz doğal su kaynaklarımızın da bir sonu var oda bir gün bitecek. Bugün gerçekleştirilen toplantının ile tarımsal sulamada israfı önlemek ve tasarrufu sağlamak açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Toplantımızın gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek konuşmasında; "Bildiğiniz üzere günümüzdeki en önemli küresel sorunlardan bir tanesi suya olan ihtiyaçtır. Dünya genelinde ve ülkemizde nüfus hızla artmakta su kaynakları tükenmekte ve iklim değişmektedir. Başta su kaynaklarımız olmak üzere tüm doğal kaynaklarımızı çok daha dikkatli ve tasarruflu kullanmak hepimizin ortak görevidir. Sizlerin de yakın takip ettiği gibi ilimizde de su sıkıntısı yaşandı ve hepimiz bu sıkıntının bir an önce bitmesini beklemekteyiz. Şehrimizde yapılan çalışmalar zaman almış nihayetinde sorun giderilme noktasına getirilmiştir.

Son zamanlarda yaşanan kuraklık nedeniyle artık tarımsal üretim politikaları da değişmeye başlamıştır. Bu nedenle tarımsal üretimden israftan kaçınmak ve tedbirler almak kaçınılmaz bir hale dönüşmüştür. Bu toplantımızda alınacak tedbirler ve izlenecek yol haritasını hep birlikte konuşacağız. Mevcut kaynaklarımızı verimli kullanmak adına buradan çıkacak fikirler bölgenin kalkınmasına ve kaynaklarımızın tasarruflu kullanılmasına önemli katkılar sağlayacaktır.

Çocuklarımıza güzel bir dünya güzel bir gelecek bırakabiliriz. Alınacak tedbirlerle ilimizde suyu daha doğru ve tedbirli kullanarak geleceğe büyük bir miras bırakacağız. Toplantıda emeği olanlara teşekkür ediyorum" dedi.

Toplantı; İl Müdürümüz Seyit Yıldız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Mustafa Doğan, DSİ 19. Bölge Müdürü Zafer Aslan'ın yaptığı sunumların ardından soru ve cevap ile sona erdi.