T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Güvenli Gıda, Sağlıklı Yaşam” İçin Okul Kantinlerinde Denetimlerimiz Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 15.12.2022

Gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Tarım ve Orman Bakanlığımızın sorumluluğundadır. Bu kapsamda İlimizde güvenli gıdaya erişimin sağlanması, tüketici sağlığının en üst seviyede korunması, sektörde haksız rekabetin engellenmesi, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi amacıyla okul kantinlerindeki denetimlerimizde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından hassasiyetle ve aralıksız olarak yürütülmektedir.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda denetim ekipleri tarafından, geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin sağlıklı gıdaya ulaşmalarını sağlamak için okul kantinlerine ve okul çevresinde gıda satışı yapan işletmelere yönelik denetimler gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde İl Merkezinde 2022 yılı ''Ocak-Aralık'' döneminde ''Okullarda Gıda Güvenilirliği, Gıda Kayıpları ve Gıda İsrafı'' konulu eğitimler gerçekleştirilmiş olup eğitime katılan okul sayısı 10 ve toplam öğrenci sayısı 651 'dir. Ayrıca; 01.01.2022-31.12.2022 tarihleri arasında kontrol görevlilerince okul kantinlerinde 291 denetim gerçekleştirilmiştir. Bu denetimlerde asıl amacımız öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenilir gıda tüketmelerini sağlamaktır.

Gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için tüketicilerimize de büyük görevler düşmektedir. Tüketicilerimizin de çocukları için aldıkları gıda maddelerinde seçici olmaları, gıdaları satın alırken etiketsiz, ambalajsız ve açıkta satılan ürün almamaları, son kullanma tarihlerine dikkat etmeleri ve tüketim sürecinde özellikle hayvansal gıdalarda muhafaza koşullarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bir sorunla karşılaştıklarında Alo Gıda 174 hattını arayarak şikayetlerini bildirmeleri gerekmektedir.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak toplum sağlığı ve tüketici menfaatlerini korumaya dönük çalışmalarımız bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir.

Her türlü bozulma ve bulaşmaya yol açan etkenden arındırılarak; tüketime uygun hale getirilmiş, sağlık açısından bir sakınca oluşturmayan ve besin değerini kaybetmemiş güvenilir gıdaların tüketicilere ulaşması öncelikli görevimizdir.

Seyit YILDIZ

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü