T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Öğrencilerimize Yönelik “Güvenilir Gıda” Eğitimleri Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 6.12.2022

İl Müdürlüğümüz gıda güvenliğinin geliştirilmesi ve öğrenim çağında bulunan çocukların gıda güvenliği konusunda farkındalığının artması amacıyla  "Güvenilir Gıda" ile ilgili eğitim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Reşit Akif Paşa İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerine Güvenilir Gıda (Etiket Okuma, Gıda Zehirlenmeleri, Gıda Hijyeni vs.) konusunda eğitim verildi.

Düzenlenen eğitimde, özellikle gıda maddeleri satın alırken, son tüketim tarihi, Bakanlığımıza kayıtlı ve onaylı işletmelerde üretilmiş olmaları gibi etiket bilgilerine ve uygun koşullarda muhafaza edilmesine dikkat edilmesi gerektiği anlatıldı. Öğrencilerimizin de birer denetçi olduğu, alış veriş yaparken sakıncalı gördükleri gıdaları Tarım ve Orman Bakanlığımız Alo 174 Gıda Hattını arayarak bildirebilecekleri ve en iyi denetçinin bilinçli olan tüketici olduğu ifade edildi.

Eğitimi dikkatle takip eden, sorulan sorulara cevap verebilmek için birbirleriyle yarışan öğrenciler "Güvenilir Gıda" eğitimine yoğun ilgi gösterdi.

Sağlıklı ve dengeli beslenme kültürünün küçük yaşlardan itibaren kazanılabileceği gerçeğinden hareketle planlanan eğitim çalışmalarında, çocuklara gıdalarını güvenli bir şekilde tüketmenin önemi ve yöntemi anlatılarak, el ve gıda temizliği ile sağlıksız beslenmenin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza yönelik eğitimlerimiz eğitim öğretim yılı içerisinde çeşitli okullarda devam edecektir.

Seyit YILDIZ

İl Müdürü