T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Çekerek Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi Kapsamında Arpa Tohumları Çiftçiyle Buluştu

Yayın Tarihi : 16.11.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı himayelerinde Orman Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen "Çekerek Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi" 2022 Yılı faaliyetlerinden "Tarla Bitkileri Tarımında Verim ve Kalitenin Artırılması Projesi" kapsamında Yıldızeli İlçemizde arpa tohumu dağıtımı yapıldı. Tohum Dağıtımı; Yıldızeli Kaymakamı Altay KARADAĞ, Yıldızeli Belediye Başkanı Mehmet Sabit KARAKAŞ, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, İl protokolü ve çiftçilerimizin katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ yaptığı konuşmada; "Tarım ve Orman Bakanlığı himayelerinde Orman Genel Müdürlüğü (OGM) koordinatörlüğünde yürütülen Çekerek Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi 2022 Yılı faaliyetlerinden Tarla Bitkileri Tarımında Verim ve Kalitenin Artırılması Projesi kapsamında %100 hibe olarak dağıtılacak arpa tohumu için Eylül ayı içinde İlçe Müdürlüğümüz tarafından başvurular alındı ve değerlendirmeleri yapıldı. Dünya Bankası kurallarına göre yapılan değerlendirme sonucu proje sahasındaki 39 köyde toplam 175 çiftçimiz hibe almaya hak kazanmıştır. Faaliyet kapsamında 5.500 dekarlık alanın ekimi için 125.000 kg arpa tohumu dağıtımı yapacağız. Projemizin Yıldızeli İlçemize ve çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

Yıldızeli Belediye Başkanı Mehmet Sabit KARAKAŞ ise konuşmasında; "Çekerek Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında çiftçilerimize arpa tohumlarının dağıtımını gerçekleştireceğiz. Projemizin gerçekleşmesinde emeği geçen Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Sayın İl Müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çiftçilerimize hayırlı ve bol kazançlı ekinleri diliyorum." dedi.

Yıldızeli Kaymakamı Altay KARADAĞ konuşmasında; "Yıldızeli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz personeli yoğun bir şekilde üreticilerimiz için çalışıyorlar. Çekerek Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi, Dünya Bankası destekli güzel bir proje, bu projenin Yıldızeli'nde uygulanıyor olması beni mutlu ediyor. Tarımsal üretimin devam etmesi vatanseverlik ölçüsü olacak derecede önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Proje kapmasında çiftçilerimize geri ödemesiz hibe olarak verilecek 125 ton arpa tohumun bol ve bereketli olmasını diliyorum." dedi.