T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Dünya Gıda Günü” Sevgi Evleri’ndeki Çocuklarla Kutlandı

Yayın Tarihi : 18.10.2022

Dünya Gıda Günü, "Kimseyi Geride Bırakma, Daha İyi Üretim, Daha İyi Beslenme, Daha İyi Çevre, Daha İyi Yaşam" teması ile çeşitli etkinliklerle Sevgi Evleri'nde kalan çocuklarla birlikte kutlandı. Dünya Gıda Günü etkinlikleri; Valimiz Dr. Yılmaz ŞİMŞEK, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ve protokol üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ yaptığı konuşmada; "Dünya gıda Günü etkinliklerimizde, gıda üretimi, tüketimi ve güvenilir gıdayı gündeme getirmeye çalışıyoruz. Bu yıl olan tema gibi amaç kimseyi geride bırakmadan herkes için sağlıklı beslenme şartlarını sağlamak temel görevimizdir.

Pandemi süreci, iklim değişikliği, ülkeler arası savaşlar ve uluslararası artan fiyatlar tarım ve gıdayı her zamankinden daha ön plana çıkarmıştır. Ülkemiz tarımsal anlamda kendi kendine yetebilen bir ülkedir ve bu yıl il olarak iyi bir yıl geçirdik. Ülkemiz tarımını geliştirmek tüm vatandaşlarımızın güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak için çalışıyoruz. Dünyada üretilen gıdanın ve tarımsal ürünlerin yaklaşık %30 a yakını maalesef israf ediliyor buda Dünyada 1.3 Milyar ton yıllık gıda israfı demektir. İl Müdürlüğü olarak okullarımızda güvenilir gıda ve gıda israfı konularında farkındalık oluşturmak amacıyla sürekli eğitim veriyoruz.

Dünya gıda Günü etkinliklerimize katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum." dedi.

Valimiz Dr. Yılmaz ŞİMŞEK konuşmasında; "Dünya Gıda Günü Etkinliklerimizdeki temel amacımız gıdanın önemini çocuklarımıza, gençlerimize ve vatandaşlarımıza anlatmak, gıdayı tüketirken Dünyada gıdaya ulaşamayan açlıktan ölen insanların olduğunu da hatırlatmak ve israfın önüne geçmektir. Çocuklarımıza 'nün

2022 yılı Dünya Gıda Günü Teması "Kimseyi Geride Bırakma, Daha İyi Üretim, Daha İyi Beslenme, Daha İyi Çevre, Daha İyi Yaşam" olarak belirlenmiş. Kimseyi geride bırakmadan kasıt herkes için sağlıklı beslenme ihtiyacına ve açlık çekenlere karşı tedbirlerin yaygınlaştırılması kastediliyor. Üretim yaparken insan sağlığına zararlı maddelerin kullanılması ve çevremizi kirletmememiz gerekiyor. Umarım bu bilince sahip çocuklar yetiştiririz ve israfın önüne geçmiş oluruz. Etkinliğimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Sevgi Evleri'nde kalan çocuklarla çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.