T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Arpa ve Buğday Tohumları Üreticimizle Buluştu

Yayın Tarihi : 17.10.2022

"Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında Tohum Dağıtım Töreni düzenlendi. Tören; Sivas Valimiz Yılmaz ŞİMŞEK, Belediye Başkanımız Hilmi BİLGİN, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan AKKAŞ ve İl Müdürümüz Seyit YILDIZ,  Ziraat Odası Başkanı Hacı ÇETİNDAĞ ve protokol üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ yaptığı konuşmada; "İl müdürlüğümüzce tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi hazırlanmış ve bakanlığımızca %50 hibeli olarak desteklenmiştir. Projemizdeki amaç, üreticilerin sertifikalı ve kaliteli tohumluk kullanması sağlanarak üretimde verim ve kalitenin artırılmasıdır.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve insan sağlığını tehdit eden kovid-19 salgın dönemi sonrasında gıdanın önemi bir kez daha ortaya çıkmış ve tarımın ekonomilerdeki önemi anlaşılmış ve stratejik ve hayati bir sektör olduğu görülmüştür. Kendi kendine yetebilen ülkelerin bu olumsuzluklarda daha avantajlı olduğu görülmektedir. Ülkemiz çok şükür kendi kendine yeten ülkelerin başında gelmektedir.

Projemizden, öncelikli olarak işlenmeyen atıl arzileri üretime kazandıracak çiftçilerimiz, genç çiftçilerimiz, bayan çiftçilerimiz, şehit ve gazi yakınlarımız, ekonomik sebeplerle ekim yapamayacak çiftçilerimiz başta olmak üzere imkânlar ölçüsünde müracaat eden çiftçilerimiz faydalandırılmıştır. Projemiz %50 hibe destekli, 13 milyon 500 bin tl bütçeli "arpa yetiştiriciliğinin geliştirilmesi", ve "buğday yetiştiriciliğinin geliştirilmesi" dir. Dağıtımı yapılacak sertifikalı tohum miktarları; 500 ton arpa ve 653 ton buğday tohumu olmak üzere toplamda 1.153 ton dur. 54.000 dekar alanda ekilecek olan tohumlardan 16 ilçemiz ve il merkezimizden toplam 2.000 çiftçi ailesi faydalanmış olacaktır." dedi.

Belediye Başkanımız Hilmi BİLGİN konuşmasında; "Bakanlık desteği ile birlikte toplam tutarı 13.5 Milyon TL olan yemlerimizi çiftçilerimizle buluşturuyoruz. Sivas tarımı son yıllarda sulanabilir arazilerin miktarının artması, Tarım ve Orman Bakanlığımız, yerelde İl Özel İdaremizin destekleri ile birlikte nitelikli ve sertifikalı tohumların dağıtılması ile birlikte verimi artan, katma değeri yüksek bir döneme girdi. Bugün dağıtılarak ekimi yapılacak tohumlarımızın çiftçilerimize bol, bereketli ürün olarak geri dönmesini diliyorum." dedi.

Sivas Valimiz Yılmaz ŞİMŞEK konuşmasında; "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi sayesinde çiftçilerimiz sertifikalı ve kaliteli tohumlara kavuşacaklar ve bu tojhumlarla ekim yaparak daha çok verim elde edecekler. Proje ile atıl bırakılacak arazilerin ekilmesi veya ekonomik sebeplerle ekim yapamayacak olan üreticilere destek sağlanması amaçlanmış, üretimin devamlılığı esas alınmıştır. Buna benzer projelerimiz devam edecek.

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Projede emeği geçen başta Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Tohum Dağıtım Töreni, tohumları taşıyan tırların tohumların dağıtılacağı bölgelere hareket etmesiyle son buldu.