T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZDE PATATES HASADI BAŞLADI

Yayın Tarihi : 14.10.2022

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, İlimiz genelinde Patates hasadı başlamasıyla birlikte, Hafik İlçesi Göydün Köyünde düzenlenen ''Patates Hasadı Tarla Gününe ''katıldı.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ konuşmasında; ''Patates, yemeklik ve sanayilik kullanım alanları olan karbonhidrat, nişasta, vitamin ve mineralce zengin önemli bir endüstri bitkisidir.  Dünyada ve son yıllarda ülkemizde sertifikalı tohumluk kullanımı ile hastalıktan ari, verim ve kalitesi yüksek patates üretimi artmıştır.  

Patateste genel olarak verimi kısıtlayan ana faktör tohumluktur.  Seçilen çeşit ne kadar yüksek verim potansiyeline sahip olursa olsun, kullanılacak tohumluk sağlıklı ve istenilen özelliklere sahip değilse hedeflenen başarıya ulaşmak mümkün olmayacaktır.

İlimiz toprakları bakir ve Patates Hastalık - Zararlıları yönünden temiz olduğu için,  patates üretimini cazip kılmaktadır. İlimizin rakımının yüksek olması nedeniyle üretilen patateslerin kuru madde oranı yüksek olmakta, buda depoda dayanıklılığı artırmaktadır. Özellikle mildyö gibi iklimle ilgili hastalıkların mücadelesinde daha az kimyasal ilaç kullanılmaktadır. İlimizde üretilen patatesler albenisi yüksek kalite ve ticari yönden de kendini ispatlamış durumda olup, patates ekimi ile ilgili hiçbir problem bulunmamaktadır.

Bu sayılan nedenlerden dolayı, tohumluk ve yemeklik patates üretimi yapan birçok firma, İlimize gelerek arazi kiralamakta ve üretim yapmaktadır. 2021 yılı verilerine göre ilimizde 71.180 da alanda üretim yapılmıştır. Bu alandan 198.471 ton patates üretimi gerçekleştirilmiştir.

2022 yılı verilerine göre ilimizde 86.996 da alanda üretim yapılmıştır. Bu alandan yaklaşık 417.986 ton patates üretimi beklenmektedir. Sivas tohumluk patates üretiminde ilk sıralarda yer alırken, toplam patates üretiminde Türkiye'de 10. Sırada yer almaktadır'' şeklinde açıklamalarda bulundu.

Düzenlenen tarla gününden sonra İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, Çiftçilerimizle beraber patates toplayarak, bol bereketli bir sezon geçirmelerini diledi.