T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yağlık Ayçiçeği Hasadı Başladı

Yayın Tarihi : 30.09.2022

Ülkemizde en fazla ekim alanı ve üretime sahip yağlı tohumlu bitki olan ayçiçeğinin ilimizdeki hasadı başladı. İl Müdürlüğümüz tarafından Ulaş Akkaya Köyü'nde gerçekleştirilen hasat programına; Sivas Valimiz Yılmaz ŞİMŞEK, Belediye Başkanımız Hilmi BİLGİN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir ALGIN, Ulaş Kaymakamı Selçuk BAŞ, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, Tarım Platformu Üyeleri ile il ve ilçe protokolü katıldı.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ yaptığı konuşmada; "İlimiz bir tarım ve hayvancılık şehri. Yaklaşık 780 bin hektar işlenen tarım arazimiz var ve bunun 130 bin hektarlık kısmı sulanan arazi. Dolayısıyla her geçen gün artan sulanan arazi, gelişen teknoloji ve artan  nüfus  bize birim alanda verim ve kaliteyi artırmayı, ürün çeşitliliğini artırmayı ve stratejik ürünlerimiz olan buğday, arpa, yağlık ayçiçeği gibi ürünlerin yaygınlaştırılmasına yönelik projeler yapmayı zorunlu hale getirmiştir. Ayçiçeği önemli bir yağ bitkisi olup ülkemizde en fazla kullanılan sıvı yağ 1.sırada ayçiçeği yağıdır.

Bu kapsamda bakanlığımızın tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi projesi kapsamında, Yağlık ayçiçeği üretiminin artırılması projesi, İl müdürlüğümüz tarafından hazırlanarak, Bakanlığımızın destekleri ve İl özel idaremiz katkılarıyla toplamda 10.000 dekar alan için toplam 5500 kg yağlık ayçiçeği tohumunu %25 çiftçi katkılı ve %75 hibeli olarak çiftçilerimize dağıtılmıştır. Üç yıl önce 6000 dekar alanda ekiliş yapılan ayçiçeği bu yıl toplamda 134500 dekara ulaşmıştır.

Sözleşmeli ve alım garantili olarak hazırladığımız projemiz ile hasat edilen ürünler Pankobirlik ve Tarım kredi Bölge birliğimiz tarafından alınacaktır. Bir taraftan üretim planlaması yapılırken bir taraftan da ülkemizde yaşanan kuraklık ve su kısıtı nedeniyle mevcut sularımızın etkin ve verimli kullanılması için çalışıyoruz. Hem toprağımız, hemde su kaynaklarımız çok kıymetli ve bize miras değil geleceğimiz olan çocuklarımızın emaneti olarak hareket ediyoruz. Hep birlikte bu konuya daha çok hassasiyet göstererek münavebe sistemine özen göstermemiz ve ekim nöbetine dikkat  etmemiz gerekir. Üst üste aynı ürünleri değil, üç veya dört yıllık ekim planlarımızı oluşturmamız gerekir.

Katılımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Başta bakanlığımız olmak üzere özel idaremize, tarım kredi, pankobirlik, katkı sağlayan emek vere n herkese çok teşekkür ediyor saygılar sunuyorum. " dedi.

Programda konuşan Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir ALGIN hasadın ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilediler.

Sivas Valimiz Yılmaz ŞİMŞEK konuşmasında; "İlimizdeki sulanabilir arazi miktarı her geçen gün artıyor. Tabi bunda göletlerimizin, barajlarımızın faaliyete geçmesi, sulama sistemlerinin ve toplulaştırmanın artması büyük önem arz ediyor. Bu projelerle sulanabilir arazi miktarımız ve ürün çeşitlerimiz her geçen gün artıyor. Bu ürün çeşitliliğinden birisi de bugün hasadını gerçekleştireceğimiz Ayçiçek. Ayçiçek pandemi döneminde gördük gerçekten çok stratejik bir ürün. Direk soframızı ilgilendiren, direk yemeğimizi, gıdamızı ilgilendiren bir ürün.

İlimizdeki ürün çeşitliliği anlamında Ayçiçek üretimi her geçen gün artıyor. 4 yıl önce 6 bin dekarken bugün üretim miktarı 134 bin 500 dekara çıkmış durumda. Ayçiçek üretimi otomasyona çok elverişli bir ürün. Hem ekimi kolay hem hasadı kolay ve verimi de çok yüksek. Baktığımızda tohumunda yüzde 40-55 civarında yağ bulunuyor. Bu da bunun verimini gösteriyor. Bu da bunun avantajını gösteriyor. Biz ilimizdeki Ayçiçeği üretimini artırmak istiyoruz. Bu amaç doğrultunda Valiliğimiz himayesinde, İl Özel İdaremiz, Tarım il Müdürlüğümüz işbirliğinde bir projeyi hayata geçirdik ve bu proje doğrultusunda da 114 çiftçimize 5 bin 500 kilogram tohum dağıttık. Bunun da meyvesini alıyoruz. Bugüne kadar bu dağıttığımız tohumlardan yaklaşık 15 bin ton ürün beklemekteyiz. Amacımız çiftçilerimizi üretime teşvik etmek, daha çok alanda üretim gerçekleştirmek ve çiftçilerimizin kazancını, ekonomik düzeyini daha da artırmak. Bu da tabi çalışmakla, proje üretmekle oluyor. Bugün burada bunun bir örneğini yaşıyoruz. Çiftçilerimiz, muhtarlarımız bu projelerimize destek verirlerse ve her zaman üretenin yanında olurlarsa Tarım Müdürlüğümüz, İl Özel İdaremiz, Valiliğimiz her zaman üretenin yanında. Bundan sonra da çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Daha çok üreteceğiz, daha çok kazanacağız ve ülkemiz ve ilimiz ekonomisine daha çok katkıda bulunacağız.

Konuşmaların ardından Valimiz Yılmaz ŞİMŞEK ve Belediye Başkanımız Hilmi BİLGİN, biçerdövere binerek ayçiçeği hasadı yaptı.