T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

1.Sivas Bal Festivali Yoğun İlgi Gördü

Yayın Tarihi : 19.09.2022

İl Müdürlüğümüz tarafından ilimizde ilk kez gerçekleştirilen 1. Sivas Bal Festivali, Atatürk ve Kongre Müzesi Bahçesinde gerçekleştirildi. 3 gün boyunca devam eden festivalde; çeşitli yarışmalar, konserler ve farklı etkinlikler yapıldı.

Sivas Valimiz Sn. Dr. Yılmaz ŞİMŞEK, Milletvekilimiz Semiha EKİNCİ, Belediye Başkanımız Hilmi BİLGİN, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, il protokolü ve vatandaşlarımızın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen 1. Sivas Bal Festivali'nde; ilimizde üretim yapan arıcıların açtıkları stantlar yoğun ilgi gördü.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ festivalin açılışında yaptığı konuşmada; "Sağlıklı, kaliteli bal üretilmesi ve üretilen balın marka haline getirilmesi konusunda Valiliğimiz, Belediyemiz ve İl Müdürlüğümüzün organizesi ile düzenlenmiş olan 1.Sivas Bal Festivali'ne hoş geldiniz. Festivalimiz hepimize özellikle üreticilerimize eğitici mahiyette bir yol gösterici olacak.

Sahip olduğumuz eşsiz coğrafyanın çok değerli bir ürünü olan Sivas balı, Türkiye'de ve dünyada hak ettiği yere henüz gelemedi. Sivas balını uluslararası boyuta taşıyacak gerçek değerini hep birlikte dünyaya duyuracağız. Bal festivali de bu açıdan önemli bir etkinlik.

Balın kalitesi arının çiçekten aldığı özle değerlidir. Arı zaten uygun şartları sağladığınız zaman her türlü balı üretiyor. Bunun en kaliteli şekilde üretilmesi, en sağlıklı şekilde üretilmesi ve bunun marka haline dönüştürülmesi hedefimiz olmalıdır. Tozanlı Vadisi Organik Arı Yetiştiriciliği projemiz ile birlikte bu alanda önemli bir eksiği tamamlamış olduk. Balımızı markalaştırabilirsek ekonomik değerini ve üretimimizi artırmamız mümkündür. Bunun için gayret edeceğiz.

Organik arıcılık yapan işletmelerden elde edilen organik bal ve arı ürünleri ile katma değeri daha yüksek ürünlerin elde edilmesi sağlanacak böylece karlılık artacaktır. İlimizde yeni markalar oluşacaktır. Buradaki çabanın o bakımdan önemli olduğuna inanıyorum. İlimizi organik arıcılıkta bir merkez yapmak temel hedefimizdir.

Bal Festivalinin şehrimizin ve değerlerimizin tanıtılmasına, kültürel değerlerimizin yaşatılmasına, kardeşlik ve huzurumuzun gelişmesine vesile olmasını diliyorum. Üretmeye, emek vermeye ve çalışmaya devam edeceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."dedi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN konuşmasında; "Festivalimizin üreticilerimiz için hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Bal üretiminde üretim miktarı olarak iyi yerdeyiz daha da iyi hale geleceğiz. 1. Sivas Bal Festivali ile birlikte Sivas balının Türkiye'de bilinirliğini artırmayı ve markalaşma noktasında bir adım atmayı amaçlıyoruz. İlerleyen yıllarda daha iyi ve daha kapsamlı şekilde festivallerimize devam etmeyi düşünüyoruz. Festivale destek ve emeği geçen bütün kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

Sivas Milletvekilimiz Semiha EKİNCİ konuşmasında; "Sivas'ta son 2-3 yıl içerisinde arıcılarımıza çeşitli desteklerimiz oldu. Sivas olarak çok şey yapıyoruz ama tanıtım noktasında eksiklerimiz var. 1. Sivas Bal Festivali'nin bir başlangıç olmasını diliyorum. Yapacağımız bu gibi etkinliklerle Sivas balını tüm Türkiye'ye hatta Dünyaya duyuracağız. Biz tüm Sivaslı hemşerilerimizin hem de bütün üretenlerin yanındayız. Festivalimizin hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Valimiz Dr. Yılmaz ŞİMŞEK yaptığı konuşmada; "Dağları kekik ovaları çiçek kokan, yaylaları her dem renklerle boyanan, her karışına bereket fışkıran Sivas'ımıza bu festival çok yakıştı. Geniş coğrafyası, akarsuları ve zengin bitki florasıyla Anadolu'nun saklı hazinesi Sivas, şifa kaynağı balın da üretim merkezlerinden birisidir. Festivalimizle birlikte benzer proje ve etkinliklerle bal üretimimiz daha da artacak ve Sivas bal üretiminde marka bir il olacaktır. Şehrimize ayrı bir hava ayrı bir renk katacak 1. Sivas Bal Festivalinin hayırlara vesile olmasını diliyorum "dedi.

16-18 Eylül 2022 tarihleri arasında 3 gün süren 1. Sivas Bal Festivali'nde; en hızlı ekmeğe bal sürme yarışması, çocukların ve annelerin katıldığı balon şişirme ve boyama yarışması, Türk Halk Müziği konserleri ve dj performansları gibi birçok etkinlik gerçekleştirildi.