T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Dane ve Sap Kaybı Milli Bir Kayıptır

Yayın Tarihi : 20.07.2022

Sivas'ta hububat hasadı başlayacak olup, bu hasat döneminin bereketli ve bol kazançlı geçmesini dileriz. Sivas Valiliğimizin yayınlamış olduğu tebliğ (2022/01Tebliğ No) ile biçerdöver kontrolleri hizmetlerinin usul ve esasları belirlenerek ilan edilmiştir.

Dane ve sap kaybının milli kayıp olduğunu ifade eden İl Müdürümüz Seyit YILDIZ; "Biçerdöver operatörlerini dane ve sap kaybını önlemek için tekniğine uygun biçim yapmaları gerekmektedir. Bu yıl 51 personelimiz ile hasat süresince sahada olacağız. Yaptığımız denetimlerde belgesiz veya % 2'den fazla dane kaybına neden olacak şekilde biçim yapıldığının tespit edilmesi halinde, dane kaybı yaparak biçim yapan operatörlere idari para cezası uygulanacaktır.

Çiftçilerin bir yıllık emeklerinin karşılığını almaya başladığı şu günlerde biçim hataları nedeniyle çiftçinin emeklerinin toprağa gömülmesine müsaade etmeyeceğiz. Dane kaybı sadece çiftçilere değil ülke ekonomisine de büyük zararlar vermektedir. %1'lik dane kaybının bile on binlerce ton ürünün değerlendirilememesi anlamına gelmektedir.

Çiftçilerimizin, hasat dönemi boyunca mağdur olmamaları için Belediye Başkanlığı veya köy muhtarlıkları aracılığıyla, bölgelerine gelen biçerdöver sahipleri ile hukuki geçerliliği olan bir sözleşme yapmaları, ilgili uygulama talimatı ile Belediye Başkanlıklarımız ve köy muhtarlıklarımıza gönderilen Valilik Tebliğinde belirtilen hususlara aykırı hareket eden ve % 2' nin üzerinde dane kaybına sebep olan biçerdöver sahipleri ile operatörlerini en yakın İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bildirmeleri gerekmektedir.

İlimiz merkezde Çiftçilerimiz; dane-sap kayıpları ile ilgili şikâyetlerini Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğümüzle 0 346 215 17 23' ten Biçerdöver İl Koordinatörümüzle dâhili 1349 hattından iletişim sağlayabilirler."

Unutmayalım ki dane kayıplarında biçerdöverciler kadar tarla sahipleri de sorumludurlar. Bakanlığımızın kontrol çalışması yapan teknik elemanlarına dane kaybı önlenmesi konusunda yardımcı olunması gerekmektedir. Ürününüz bol, kazancınız bereketli olsun" dedi.