T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Arılarda İlkbahar Beslemesine Katkı Sağlayacak Şeker Dağıtımları Başladı

Yayın Tarihi : 12.05.2022

Arıcılık, ekonomik boyutuyla yapılan tarımsal bir faaliyet olup Ülkemizde ve Dünyada birçok aile geçimini Arı Yetiştiriciliği ile sağlamaktadır. Bal arıları, arı ürünlerinin çeşitliliği ile polinasyona katkı sağlamaktadırlar. Arıcılık için İlimizin sahip olduğu doğal elverişliliğin ideal bal üretimi hedefine ulaşması için yoğun çaba harcanmaktadır.

Arıların doğal iki besini Polen ve Nektar olup Arılarda ilkbahar beslemesi yapılmaktadır. Bu beslemenin amacı, yiyecek sıkıntısı çeken kolonilere besin takviyesi yapmak, yiyeceklere katılarak verilen bazı ilaçların arılara verilmesi, ana arının yumurtlamasını teşvik ederek kuluçka aktivitesini erkenden başlatmak ve hızlandırmak suretiyle kolonilerin nektar akımına güçlü kadrolarla girmesini sağlamaktır. 

Bu bağlamda Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından, arıcılarımıza destek olmak amacıyla ve Tarım ve Orman Bakanlığımız koordinasyonunda;  İlimizde faaliyet gösteren ve aktif arıcılık yapan yetiştiricilerimize dağıtılmak üzere 324 ton kristal şeker tahsis edilmiştir.

Arılarda ilkbahar beslemesine katkı sağlamak amacıyla, Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı, aktif kolonisi olan arıcılara Şeker dağıtımı İl Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde ve İlimiz Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü