T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

GIDA İŞLETMELERİNE 'KORONA VİRÜSÜ (COVID-19) BİLGİLENDİRME DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 24.3.2020

       Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatlarıyla, Türkiye genelinde alınan 'Korona virüsü' tedbirleri çerçevesinde market, şarküteri ve unlu mamullerdeki hijyen tedbirleri konusunda, işletmeler denetlenmeye devam ediyor. Bu kapsamda; İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından denetimlere hız verildi.

      Korona virüsü tedbirleri kapsamında fırınlar, market,  kasaplar, manavlar ve perakende satış noktalarında denetimler gerçekleştirildi. Korona virüse karşı bilgilendirme amaçlı yapılan bu denetimlerde özellikle personel hijyeni, el hijyeni, hasta personelin çalıştırılmaması, alet-ekipmanların ve işletmelerin dezenfeksiyonu, maske, bone ve eldiven kullanımı, işletmelerin havalandırılması, açıkta gıda satışının yapılmaması gibi konuların virüsün yayılmamasında büyük önem arz ettiği işletme sahiplerine anlatıldı. İşletmelere İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan korona virüsünün yayılmasını engelleyecek 10 altın kuralın yazılı olduğu bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

      Bilgilendirme denetimlere katılarak  yerinde inceleme yapan İl Müdürümüz Seyit YILDIZ konu ile ilgili yaptığı açıklamada; "Covid 19 virüsünün yayılmasının asgari seviyede olması için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini ve kontrollerin devam edeceğini, vatandaşlarımızın da gördükleri olumsuzlukları Alo gıda 174 hattı ve 05011740174 numaralı whatsapp hattına bildirmeleri önem arz etmektedir" dedi.

 

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü