T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KORONA VİRÜS’E KARŞI TEDBİRLER KAPSAMINDA GIDA DENETİMLERİ ARTIRILDI

Yayın Tarihi : 20.3.2020

Çin'in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde ortaya çıkan Yeni Koronavirüs Covid 19 küresel bir nitelik kazanmış olup vaka sayısı dünyanın birçok ülkesinde giderek artış göstermektedir.

Ülkemizde ilgili makamlarca gerekli koruma ve kontrol tedbirleri alınmakta olup;vatandaş larımızın rehavete ve paniğe kapılmadan, yalnızca resmi açıklamaları dikkate alarak gerekli tavsiyeleri uygulamaları suretiyle süreci toplum olarak atlatmamız oldukça önemlidir.

Bu kapsamda Bakanlığımızın ve Valiliğimizin talimatları üzerine İl Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü personellerince gıda üreten ve satışını yapan işletmelere yönelik denetimlerini artırmıştır.

Yapılan bu denetimlerde özellikle hijyen kuralları maske eldiven kullanımı konusunda işletmecilerin ve çalışanlar uyarılmakta.  Açıkta ürün satışı yapılmaması, ürünlere insanların dokunmasını engelleyecek şekilde önlem alınması, hasta personelin çalıştırılmaması, ,çalışan ve müşterilerin kullanımı için dezenfektan bulundurulması, kullanılan malzemelerin hijyeninin sağlanması, işletmelerin düzenli havalandırılması ayrıca lokantalarda yemeklerin iyi pişirilmesi ve kişisel hijyene önem verilmesi konularında uyarılar yapılmaktadır. Uymayan işletmelere ise gerekli cezai işlemler uygulanmaktadır.

Bu süreçte en önemli denetçinin tüketici olduğu unutulmadan tüketicilerimizin gördükleri olumsuzlukları Alo Gıda 174 hattına bildirmelerinin denetim açısından çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü