T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Güvenli Gıda, Güvenli Gelecek ve Organik Tarım Eğitim Projesi Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 9.3.2020

Sivas Valiliği himayesinde gerçekleştirilen 300 Fikir 300 Proje kapsamında bulunan İl Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen Güvenli Gıda, Güvenli Gelecek ve Organik Tarım Eğitim Projesi eğitimi Lütfi Abay Ortaokulu'nda düzenlendi. Eğitim; İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit YILDIZ, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık SAVAŞÇI, Okul ve Şube Müdürleri, öğretmenler ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Müdürü Seyit YILDIZ eğitim öncesi yaptığı konuşmada; " Proje kapsamında 20 okulda eğitim verilecek. Bugüne kadar 7 okulda 1.400 öğrencimize Güvenli Gıda, Güvenli Gelecek ve Organik Tarım konulu eğitimlerimizi verdik. İl Müdürlüğü olarak eğitimi önemsiyoruz, eğitim olmadan tarım, sağlık, üretim gibi alanlarda başarılı olmamız mümkün değildir.

Güvenli gıda içerisinde hiçbir şekilde yabancı madde bulundurmayan, fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak herhangi bir bulaşanı olmayan, insan sağlığı ve tüketimine uygun olan gıdadır. Organik tarım ise üretiminde herhangi bir kimyasal ilaç ve gübre kullanılmayan her aşaması kontrol altında ve kayıtlı olan karşılıklı güvene dayalı bir tarım şeklidir. Görevli personelimiz eğitimde bu konular hakkında sizlere daha kapsamlı bir şekilde bilgiler vereceklerdir. Amacımız küçük yaşta olan öğrencilerimizi bilgilendirmek, farkındalık oluşturmak ve asıl amacımız alışkanlık kazandırmak. Eğitimlerimizin öğrencilerimize faydalı olmasını istiyor, katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum." dedi.

300 Fikir 300 Proje arasında bulunan İl Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen Güvenli Gıda, Güvenli Gelecek ve Organik Tarım Eğitim Projesi kapsamında öğrencilere; Güvenli gıda, gıda hijyeni, kişisel hijyen, gıda satın alınırken nelere dikkat edilmeli, gıda zehirlenmeleri, organik tarım ve organik gıda ile ilgili eğitimler verilmiştir.