T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Yürek Isıtan Çorba Peskütan” Eğitim Projesi Tamamlandı

Yayın Tarihi : 5.3.2020

300 Fikir 300 Proje kapsamında Yöresel Ürün ve Değerleri ön plana çıkarmak adına İl Müdürlüğümüzce Valiliğimize sunulan Projeler arasında bulunan ve eğitim kategorisinde yer alan,  "Yürek Isıtan Çorba Peskütan"  Projesi kapsamında Merkez İlçeye bağlı Beypınarı Köyü'nde eğitim düzenlendi. Beypınarı Köyü'nde eğitim gören kursiyerleri; Sivas Valisi Salih AYHAN, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi KAYA, İl Emniyet Müdürü Kenan AYDOĞAN, İl Jandarma Komutanı J.Alb. İdris TATAROĞLU, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık SAVAŞÇI, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, Ziraat Odası Başkanı Hacı ÇETİNDAĞ ve protokol üyeleri ziyaret etti.

Sivas Valisi Salih AYHAN ziyaret sırasında yaptığı konuşmada; "Yürek Isıtan Çorba Peskütan"  Projesi kapsamında peskütan çorbasını aslına uygun bir şekilde yapılması konusunda kursiyerlere eğitimleri verildi. Alınan eğitimler doğrultusunda yapılan ilk çorbanın ikramını yapacağız. Proje ile Sivas'ın yöresel yemeğinin herkesin bilmesini ve tatmasını sağlamayı amaçlamaktayız. Sivas'ın geçmişten bugüne kadar olan değerlerine ve yöresel yemeklerine sahip çıkarak ekonomimize kazandırmayı, doğru ellerde, doğru yerlerde bunun üretimini sağlamayı amaçlamaktayız. Katılım sağlayan kursiyerlere ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

İl Müdürü Seyit YILDIZ "Yürek Isıtan Çorba Peskütan"  Projesi ile ilgili yaptığı açıklamada; "Yoğurttan elde edilen peskütan, Sivas mutfağına ait bir lezzet olup, kış aylarında çorbası yapılarak tüketilmektedir. Bu yoğurt bol proteinli bir probiyotik kaynağıdır. Uzun saklama ömrü ve lezzeti sayesinde adını Sivas'tan tüm Türkiye'ye duyurmuş yöresel bir lezzettir. Pişirilmesi esnasında kuru baklagiller, tahıllar ve kemikli etler kullanılmaktadır. Tüm besin öğelerini içerdiği için tek başına öğün oluşturabilecek bir çorbadır.

Kendine has bir lezzeti olan peskütan, hem leziz hem de şifalı bir yiyecektir. Bu lezzeti hem duyurmak hem de üreticilerimize alternatif gelir kaynağı oluşturarak kırsal kalkınmayı sağlamak ve üretim kapasitesini artırarak kendi markamızı oluşturmak, paketleme tesisi kurularak daha geniş pazarlara ulaşabilmek asıl amacımızdır." dedi.

Eğitimin sonunda aslına uygun yapılan peskütan çorbası, katılım sağlayan protokol üyelerine, kursiyerlere ve köy halkına ikram edildi.