T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Şap Aşılama Kampanyası Başladı

Yayın Tarihi : 19.2.2020

Bakanlığımız Şap Aşılama Programı kapsamında 2020 yılı İlkbahar Dönemi Şap ve LSD (Sığırların Nödüler Ekzantemi) Aşılama Kampanyası ilimizde başladı.

Aşılama kampanyası kapsamında, Merkez İlçeye bağlı Kabasakal Köyü'nde bulunan Adem ŞAHİN'e ait işletme de yapılan aşılama ve küpeleme çalışmaları;  Sivas Valisi Salih AYHAN, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan AKKAŞ, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi KAYA,  Sivas İl Jandarma Komutanı J. Alb. İdris TATAROĞLU ve İl Müdürü Seyit YILDIZ katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Müdürü Seyit YILDIZ konu ile ilgili açıklamasında; "Şap aşısı ülkemizde büyük ekonomik kayıplara neden olan şap virüsünden korunmak için uygulanmaktadır. Hastalık hızlı bir yayılıma sahip olup, sığırlarda kalıcı olabilen verim düşüklüğü ve değer kaybı gibi çeşitli olumsuzluklara sebep olmakta, yayılımı ve etkisi itibariyle özellikle süt sığırcılığına büyük darbe vurmaktadır.

Sığırların Nodüler Ekzantemi, Sığır Çiçeği, Lumpy Skin Disease (LSD) ve Afrika hastalığı olarak bilinen bu hastalık  Sivrisinek, kene ve sokucu sineklerle bulaşan deri üzerinde, iç organlarda yumrulu şişlikler görülen bazen ölümle sonuçlanan viral bir hastalıktır. Hastalık "ihbarı mecburi hastalıklar " listesinde yer alır. Hastalık sığırlarda ciddi verim kayıplarına, deride hasara, geçici ve kalıcı kısırlığa hatta ölümlere yol açar. Bu nedenle hayvan sahiplerinin işletmelerindeki hayvanları aşılatmaları zorunludur.

İl Müdürlüğümüz tarafından Şap aşılamasının yanında 2020 yılında doğan üç aylıktan büyük dişi buzağılara da Brucella aşılaması uygulanmaktadır. Şap ve LSD aşısı iki aylıktan büyük tüm sığır ve manda cinsi hayvanlara uygulanmaktadır.

Aşılama Kampanyalarının yanı sıra yeni doğan büyükbaş hayvanlara küpeleme çalışması yapılacaktır. 2020 yılı İlkbahar Şap Aşılama Kampanyası 15 Mayıs 2020 tarihinde sona erecek, LSD ve Brusella aşılaması yıl boyunca devam edecektir." dedi.

Sivas Valisi Salih AYHAN; "İlimizde yapılan aşılama çalışmalarını yerinde görmek istedik. Bahar dönemi şap aşılama dönemi başlamış olup 15 Mayıs'a kadar devam edecektir. Şap hastalığı çiftçilerin en çok mağdur olduğu, verimi düşüren ve ciddi maddi kayıplara sebebiyet veren hastalıklardan bir tanesi. Bu hastalığı önüne geçmek ve duyarlılığı artırmak için çalışmalara katılmak istedik. İlimizdeki bütün çiftçilerin de aşılama kampanyasına duyarlı olmalarını istiyoruz.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü konu ile ilgili gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır. İlimizde tarım ve hayvancılığın daha iyi bir noktaya gelmesi için çiftçilerimizin bilinçli olmasını ve İlimizde buna benzer işletmelerin artmasını temenni ediyoruz. Tarım ve hayvancılıkta yaptığımız çalışmaların verimlerini alıyoruz ve almaya devam edeceğiz. Sivas'ı tarımda ve hayvancılıkta çok iyi bir noktaya getireceğimize inanıyoruz. Emek ve destek veren herkese teşekkür ediyoruz." dedi.