T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım Platformu Şubat Ayı Toplantısı Sivas Valisi Sayın Salih AYHAN’ın Başkanlığında Yapıldı

Yayın Tarihi : 14.2.2020

Sivas Tarım Platformu Şubat Ayı toplantısı İl Müdürlüğümüz Toplantı Salonu'nda; Sivas Valisi Salih AYHAN başkanlığında, Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi KAYA, Vali Yardımcısı Yeliz YILDIZHAN, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan AKKAŞ, Tarım ve Orman il Müdürümüz Seyit YILDIZ ve komisyon üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü ve Tarım Platformu Başkanı Seyit YILDIZ konuşmasında; " 2019 yılını geride bıraktık, geçtiğimiz yıl hedeflediğimiz projeleri çoğunlukla gerçekleştirdik ve 2020 yılında da yeni hedefler koyduk. 2020 yılında; Büyük alanlarda meyve bahçesi oluşturmayı ve Kaba Yem Açığının Geliştirilmesi Projesi kapsamında yem bitkileri tohumu dağıtımı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yine 2020 yılında lavanta üretiminin artırılması ile ilgili yeni alanların tesisi sağlanacak, Mera Islah Çalışmaları kapsamında çalışmalarımız ve süt soğutma tankı dağıtımları devam edecek. Yerli tohumların üretiminin artırılması projesi kapsamında 2019 yılında TİGEM arazisine 200 da alanda ekmiş olduğumuz zeron buğdayının yaygınlaştırılması ile ilgili proje ve çalışmalarımız devam edecek. Kelkit vadisi bölgesinde seracılık faaliyetlerinin artırılması çalışmaları, Tozanlı Vadisi Organik Arıcılık Projesi tamamlama çalışmaları, Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası çalışmaları da 2020 yılında tamamlanacak.

Sözleşmeli Besicilik Projesi kapsamında gerekli çalışmalara 2020 yılında başlamayı hedefliyoruz. Balın Kalitesinin İyileştirilmesi ve Sözleşmeli Arıcılık Projesi çalışmaları 2020 yılındaki hedeflerimiz arasında. Şehirlerin Sultanı Güvenli Gıda Diyarı Projesi 2019 yılında başladı, asgari ve teknik şartları sağlayan işletmelere Güvenli Gıda bayrağı veriyoruz, bu projemiz 2020 yılında da devam edecek. 300 fikir 300 proje kapsamında İl Müdürlüğü olarak 20 proje sunuldu, ilçelerde dahil toplamda 120 projemiz bulunuyor. 2020 yılında inşallah projelerimizi hayata geçirmeye çalışacağız.

Üreticilerimize yapılacak desteklerle ilgili çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. 2020 yılında eğitim çalışmalarına daha da ağırlık vereceğiz. Aşı ve küpe çalışmalarımız sahada yoğun bir şekilde devam ediyor. Her ay düzenli olarak yapılan Tarım Platformu Toplantılarını 2020 yılında da devam ettireceğiz. Bitkisel üretim, su ürünleri, çayır -  mera faaliyetleri, Bakanlığımız tarafından yürütülen yem bitkisi ve sulama faaliyetleri ile ilgili çalışmalarımız devam edecek. Projelerimizin gerçekleşmesinde emeği geçen ve Tarım Platformuna olan katılımlarınız ve katkılarınızdan dolayın hepinize teşekkür ediyorum." dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Hakan AKKAŞ ise konuşmasında; "Öncelikle Tarım Platformunun bir araya gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tarım ve hayvancılık bir şehir için olmazsa olmazlardan bir tanesi. Tarım ve hayvancılığı, pergelin sabit ayağı gibi sağlam yere basan bir ayak olarak görüyorum, geldiğimiz nokta itibari ile bunun bir zaruret olduğu açıkça ortadadır. Yüksek teknolojiye ulaşan ülkelere baktığımızda yüksek teknolojiyi uygularken tarım ve hayvancılığı ihmal etmiş değiller. Tarım ve hayvancılıkta söyleyecek sözü olan, sadece sözde ve söylemde değil bunu tatbikata dökecek sahaya indirecek insanlar şuanda bu masada, alınan kararların takibini yapacak kendi içinde oto kontrolü olan konusunda uzman kişiler yine burada duruyor. Oturduğumuz koltukların temel varlık sebebi insanlara hizmet içindir. Bugün burada olmaktan ve toplantıya katılmaktan dolayı mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Toplantımızın Sivas'ımıza hayırlar getirmesini diliyorum." dedi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN ise konuşmasında; "Tarım Platformu Toplantısına ilk defa katılıyorum. Tarım Platformu'nun en önemli özelliği sektörün bütün paydaşlarının bir arada olması. İnşallah bu platformdan çıkacak sonuçlarla uygulanabilir ve sahada karşılığı olan projeler ortaya çıkıyor. Sivas Belediyesi olarak klasik belediyecilik anlayışının dışında üretime, istihdama, ülke ekonomisine katkı sağlayacak her projenin yanında olduğumuz gibi Tarım Platformu'nun İlimizin ortak menfaati yönünde oluşturacağı her projenin de destekçisi olmaya devam edeceğiz. Tarım Platformundan çıkacak kararların, Ülkemiz, şehrimiz, ekonomimiz, çiftçilerimiz ve üreticilerimiz için  hayırlı olmasını temenni ediyor, katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Sivas Valisi Salih AYHAN ise konuşmasında; " Tarıma kazandırdığımız farkındalık oluşturan projeler ile DSi'nin baraj ve gölet çalışmaları, TKDK'nın hibe projeleri,  İl Özel İdaresi'nin çalışmaları ve diğer tüm paydaşların çalışmaları ile güzel bir altyapı oluştu. Bu altyapı ile üstüne koyarak Sivas'ı tarımda hak ettiği yere hep birlikte getireceğiz. Ürün çeşitliliği ve üretim miktarı ile birçok İl arasında Sivas, Türkiye'de adından söz ettiriyor. Tarım Platformu Toplantısı'nın hayırlara vesile olmasını diliyorum, katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.

Tarım Platformu Toplantısında; Sivas'ı tarım ve hayvancılıkta ileriye götürmek, sektör paydaşlarının birbirini yakından tanıması, ilimizdeki tarımsal faaliyetleri daha iyi yönetmek, kaliteli ürünler elde etmek ve bu ürünlerden daha çok kazanç sağlamak adına tarımın ve hayvancılığın sorunları ile çözüm yolları masaya yatırıldı. Toplantının sonunda T.C. Ziraat Bankası Sivas Bölge Yöneticisi Dr. Murat Serdar BULUT, Zirai Krediler hakkında Tarım Platformu üyelerine bilgiler verdi.