T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Yerli ve Milli Koyunculukta Alternatif Nefesimiz Yapağımız” Projesi Fizibilite Raporu Sonuç ve Tanıtım Toplantısı

Yayın Tarihi : 13.2.2020

İl Müdürlüğümüz Konferans Salonu'nda "Yerli ve Milli Koyunculukta Alternatif Nefesimiz Yapağımız" Projesi Fizibilite Raporu Sonuç ve Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı; Sivas Valisi Salih AYHAN, Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi KAYA, Vali Yardımcısı Yeliz YILDIZHAN, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan AKKAŞ, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ ve protokol üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Seyit YILDIZ konuşmasında; "Bir hayalle başladık inşallah imalatında hep birlikte göreceğiz. Tam üç yıl önce köy ziyaretlerimiz sırasında yünlerin çuvallar içerisinde binalarda yığıldığını, bazı köylerde derelere atıldığını gördüm. Neden yünler böyle satamıyor musunuz diye sorduğumda para etmiyor, kilosu 1 lira dahi etmiyor cevabını aldım. Ne yapabiliriz derken araştırmalarımız sonunda yünün değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılması ile ilgili proje hazırladık. Projeyi Oran Kalkınma Ajansına fizibilitesi için sunduk, sonucu fizibıl çıkan projemizde, asıl amacımız, çabamız ilimizde bununla ilgili bir tesisi hayata geçirmektir.

Eskiden altın kıymetinde olan yün, halı, battaniye, yatak, yorgan olarak kullanılırken, günümüzde yetiştiricilerimizin koyunların kırkımından elde ettiği yünler değerinin çok altında bir fiyata satıldığından hatta çoğu kez satılamadığından çöpe gitmektedir. Bu durum hem milli kaynaklarımızın heba olmasına hem de üreticilerimizin karlılığının azalmasına yol açmaktadır.

Bu projemiz ile koyun yapağısından ses ve ısı izolasyon malzemesi, ham lanolin ve doğal gübre elde edilecektir. Hatta en kaliteli yünlerde yine sanayide hammadde olarak kullanılması mümkün olacaktır. İnşallah bu proje hayata geçirildiğinde bölge koyunculuğuna fayda sağlayacaktır. Kurulacak tesis diğer illere de örnek olacak, ülkemizin başka illerinde de uygulamaya geçirilerek hem önemli düzeyde kaynak israfı önlenecek, hem de önemli miktarda katma değer üretilmesi sağlanabilecektir.

Çevre ve insan sağlığı yönünden karşılaşılan riskler, çevrenin korunması ve doğal ürünlerle daha konforlu yaşayabilme gibi eğilimler, tüketici alışkanlıklarını yeniden doğaya ve doğal olana doğru yönlendirmeye başlamıştır. Yapağının değerlendirilmesi, koyunculuktaki karlılık artacak, milli servetin heba olması önlenecek, ülkemiz koyunculuğuna yeni bir nefes kazandırılacaktır. Bu yatırımın yapılması ile bölgede ilave istihdam ve yeni ekonomik faaliyetler ortaya çıkacaktır. Yerel kaynaklardan doğal, sağlıklı, üstün vasıflı, düşük maliyetli, geri dönüşümlü kıymetli bir yalıtım malzemesi üretilecektir. Ülkemizde ilk defa yapağıdan ham lanolin ve peletlenmiş organik gübre elde edilecektir." dedi.

 Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN ise konuşmasında; "Gerçekleştirilecek olan proje ile yetiştiricilerimizin koyunculuk yapmayı daha çok isteyeceklerini düşünüyorum. Yapağıyı değerlendirmenin yanı sıra sıfır atık açısından da oldukça önemli bir proje olacak. Son yıllarda yapılan yatırımlar, sulanabilir arazilerin, hayvan sayılarının ve ürün çeşitliliğinin artması ile birlikte ilimiz tarım ve hayvancılığı daha iyi bir noktaya gelmiş durumda.

Bugün tanıtımı yapılan proje ve bunun gibi Sivas ekonomisine katkı sağlayacak her projenin hayata geçirilmesi konusunda tüm kurum ve kuruluşlarımızın çözüm odaklı ve proje ortağı olabilecek anlayışa sahip olduğunu biliyorum. Bu projenin hayata geçtiğinde İlimize ve Ülke ekonomisine katkı sağlayacak bir proje olacağına inanıyorum. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Sivas Valisi Salih AYHAN ise konuşmasında; "Proje bize ilk geldiğinde öncelikle bu projenin makul olup olmadığına, sahadaki karşılığının nasıl olacağına bakıldı, üretilecek ürün ve harcanacak maliyetlerin girdisi ve çıktısı hesaplanarak detaylı güzel bir çalışma yapıldı. Bundan sonraki süreçte fizibilite raporuna uygun bir şekilde imalatını yapabilmek ve tesisi kurabilmek.

Tesisimiz kurulduğu zaman Sivas'ın ekonomisine katkı sağlayacaktır. Türkiye'de tek, örnek ve özgün bir proje. İlimizde yaklaşık 700.000 civarında küçükbaş hayvan bulunuyor.  Türkiye'de son yıllarda küçükbaşa yönelik bir ilgi ve artış var. Bu artışlarla birlikte bu tesisin çok daha anlamlı olacağına inanmaktayım. Desteğimiz var, irademiz var ve birlikteliğimiz var. Fizibilite raporunun da olumlu çıkması bizim elimizi de ciddi manada güçlendirdi. İnşallah SİVTAŞ'ın bünyesinde bir tesis daha kazandıracağız.

Koyunlarımızın etinden, sütünden, yününden, her şeyinden faydalanacağız. Bundan sonraki sürecimiz tesisi kurma süreci olacak. İnşallah Sivas'a güzel bir değer daha kazandıracağız. Proje ile Sivas'a değer kazandıran herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Konuşmaların ardından Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esad Sami POLAT Yerli ve Milli Koyunculukta Alternatif Nefesimiz Yapağımız Projesi hakkında katılımcılara sunum yapmasının ardından program sona erdi.