T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Sektörel Çalıştaylar “Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı” ile Başladı

Yayın Tarihi : 27.1.2020

"Ortak Akılla Yarınlara Sivas Çalıştayı" ışığında, Sivas Valiliğimiz himayesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Sivas Teknik Tarım A.Ş. koordinesinde, "Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı" Sivas Öğretmen Evi'nde düzenlendi. Çalıştay açılış programı; Sivas Valisi Salih AYHAN, Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet KUL, Sivas Vali Yardımcısı Yeliz YILDIZHAN, Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit YILDIZ, protokol üyeleri, kurum ve kuruluş çalışanları, sivil toplum örgütleri ve çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı'nın açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Seyit YILDIZ; "Tarım, üretim, istihdam ve işgücü açısından önemli ve sürekli geliştirilmesi gereken bir sektördür.  Aynı zamanda ülkeler açısından stratejik öneme sahiptir. İlimiz ekonomisinin temeli de tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Geniş tarım alanları, mikroklima özelliği gösteren bölgeleri, geniş mera alanları, zengin bitki florası endemik bitkileri, baraj ve göletleriyle ilimiz, ülkemiz tarımında önemli bir yere sahiptir.

Valiliğimiz himayelerinde düzenlediğimiz "Ortak akılla yarınlara " sloganıyla  yapılacak olan  Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı oldukça bizim açımızdan büyük bir öneme sahip. Üniversitelerimiz, Tarım Platformu üyelerimiz, Bakanlığımıza bağlı kurum temsilcilerimiz, Tüm  Ziraat Odası başkanlarımız, önder ve örnek çiftçilerimiz, İl müdürlüğümüzle işbirliği içerisinde çalışan diğer kurum temsilcileri, yani İlimiz tarımının tüm paydaşları bugün burada. Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı'nın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

İl Müdürü Seyit YILDIZ konuşmasının ardından; 2018 tarihinde düzenlenen Sivas Çalıştayı sonuç bildirgesinde öne çıkan sorunlar, fırsatlar, çözüm ve yatırım önerileri, 3. Tarım orman şurası sonuç bildirgesindeki tarım ve hayvancılıkla ilgili maddeler ve İl Müdürlüğümüz tarafından 2019 yılında yapılan çalışmalar hakkında sunum yaptı.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN ise konuşmasında; "Bu şehrin gelişmesi ve kalkınması için üzerimize ne düşüyorsa bunu hep birlikte yapacak ve hayata geçireceğiz. Klasik belediyecilik anlayışının dışında şehrimizin ihtiyacı olan her konuda elimizi taşın altına koyarak milletimiz ile birlikte üretime ve istihdama katkı sağlayacak her projeyi destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz. Her alanda Sivas'ı en güzel şehir yapma gayreti içerisindeyiz.

Küresel dünyada rekabet edeceksek her kurum ve kuruluşun çalışması gerekiyor. Bugün burada kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve sahada olan çiftçilerimizi bir araya getirdik. Sivas'ın tarımına ve hayvancılığına nasıl katkı sağlarız onun hakkında fikir alışverişinde bulunacağız. Çalıştay sonucunda içi dolu projelerin hayata geçirilmesi de bizleri mutlu ediyor. Tek bir amacımız var bu şehirde yaşayan insanların hayat standartlarını yükseltmek, ülkemizin ekonomisine ve istihdamına katkı sağlamak. Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı'nda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Sivas Valisi Salih AYHAN konuşmasında; "Bugün sarf edilen her söz ve yapacağınız her değerlendirme bizler için çok kıymetli. Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı, sektörel çalıştaylar arasında ilk yapılan çalıştayımız. Şubat ayı sonuna kadar toplam altı adet çalıştay yapacağız. Bu çalıştay asıl amacı geçen yıl yapılan çalıştayı güncelleme ve geçen zaman içerisinde yapılan çalışmaları değerlendirmek.

Tarım ve hayvancılık alanında son bir yıla bakıldığında bir heyecan oluştu ve önemli gelişmeler oldu. Yeterlimi değil, elbette daha çok çalışmamız ve üretmemiz gerekiyor. Sivas'ın potansiyeli oldukça yüksek, bu potansiyeli fırsata dönüştürmemiz gerekmektedir. Şehrimizin ekonomik kalkınmasında en önemli aktörlerden bir tanesi tarım. Tarım görünürlüğü en yüksek, katma değeri en yüksek olan ve Türkiye'nin gündeminde olan bir sektör.

 2019 çok hareketli, bereketli güzel bir yıldı. 2020 yılını da inşallah üretim ve istihdam odaklı geçirmeyi istiyoruz. Cumhuriyetin ilanının yüzünce yılında yüz üretim ve istihdam kapısı dedik, olmayacak bir şey değil. Potansiyelimiz var, geçen hafta İstanbul ve Ankara'da geziler yaptık, Sivas' a karşı müthiş bir ilgi var. Bu sene altyapıyı güçlendireceğiz ve bütün kurumlarımızın teknik kapasitesini bu amaç doğrultusunda kullanacağız.

Çok güçlü potansiyelimiz var, iyi bir ekip var, inanmış bir yapı var, bir heyecan var, hayallerimiz de var istediklerimizin gerçekleşeceğine inanıyorum. Çalıştaya katkısı olan ve fikirlerini paylaşan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum." dedi

Konuşmaların ardından Sivas Valisi Salih AYHAN, Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN ve İl Müdürümüz Seyit YILDIZ' çalıştay da bulunan grupları ziyaret ederek katılımcılar ile sohbet ettiler.