T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarım Platformu Toplantısı ve Tarıma Değer Katanlar Ödül Töreni Düzenlendi

Yayın Tarihi : 27.12.2019

İl Müdürlüğümüz tarafından Tarım Platformu Toplantısı ve Tarıma Değer Katanlar Ödül Töreni düzenlendi. Program; Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Milletvekili Semiha EKİNCİ, Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, Vali Yardımcısı Yeliz YILDIZHAN, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet KUL, Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali TAŞKIN, İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, protokol üyeleri ve örnek çiftçilerimizin katılımı ile gerçekleştirildi.

Kangal Çiftçilerinden Adil KANGAL selamlama konuşmasında; "Bizi bu ödüle layık gören devlet büyüklerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit YILDIZ açılış konuşmasında; "İl Müdürlüğü olarak yoğun ve verimli geçen bir yılın sonunda anlamlı bir program yaparak,  Hayatı boyunca tarımla uğraşmış, tarımdan kazanmış, çevresine iyi örnek olmuş, çiftçilerimizi ödüllendirmek ve onure etmek istedik. Ben kendilerine buradan çok teşekkür ediyorum. Ödülü her ilçemizden seçilen bir çiftçimize veriyoruz. Bu programı İlimizde ilk defa yapıyoruz ve İnşallah bundan sonra da her yıl düzenli olarak yapacağız.

Tarım Platformumuzu 2016 yılında kurduk. Türkiye de örnek bir model oluşturduk ve diğer illere de örnek olduk. Platform, İlimiz tarım sektörünün tüm paydaşları olan; kurum ve kuruluş temsilcileri, üniversitemiz, birlik ve oda temsilcilerinden oluşmaktadır. Platform olarak Sayın Valimiz başkanlığında her ay düzenli bir şekilde bir araya geliyoruz.  Tarım platformunda; İlimiz tarımı ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuyor, doğru ve sağlıklı iletişim sağlıyoruz. Tarım platformunun amacı birlik ve beraberlik içerisinde ortak akılla,  ilimiz tarımına katkı sağlamak, çözümler ve projeler üretmek, ilimizi tarımsal alanda bölgede ve ülkemizde marka şehir haline getirmek. Bakanlığımız tarafından ilimize yaklaşık olarak her yıl 180 Milyon tarımsal destekleme ödemesi yapılmaktadır. 2019 yılı için 237 Mil yon civarında bir ödeme bekliyoruz.

2019 yılı için 20 proje hazırladık ve birçoğunu tamamladık. Ayrıca 2020 yılı projelerimizi hazırladık bir kısmını DAP idaresine sunduk diğerlerini de İl Özel idaremize sunacağız. Platform üyelerimizden veya projesi olan,  fikri olan, ilimiz  tarımıyla ilgili hayali olan herkesi İl Müdürlüğümüze bekliyoruz. Bu projelerimiz ile daha sürdürülebilir tarımı,  gıda güvenliğini sağlamayı, gelecek nesillere daha güçlü, üreten ve refah düzeyi yüksek bir ülke bırakmayı hedeflemekteyiz. Katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyor,  2020 yılının tüm üreticilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum." dedi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN ise konuşmasında; "Üretene ve üreten çiftçilerimize çok teşekkür ediyorum. Klasik Belediyecilik anlayışını bir kenara bırakarak, bu şehirde istihdam alanı oluşturana katkı sağlamak adına elimizi taşın altına koyduk ve SİVTAŞ'ı kurduk. Ot Borsasının ve açık hayvan pazarının temeli atıldı inşallah Kurban Bayramı'na yetişecek.

Tüm sivil toplum örgütlerimizle, üreticilerimizle, muhtarlarımızla, 16 ilçemizle birlikte bir bütün olarak şehrimizi kalkındıracağımıza inanıyorum ve tarıma değer katan çiftçilerimize teşekkür ediyorum." dedi.

Sivas Milletvekili Semiha EKİNCİ ise konuşmasında; "Sivas tarımına gereken yatırımlar ve teşvikler veriliyor bundan sonrada inşallah Sayın Cumhurbaşkanlığımızın başkanlığında gerekli hizmetler verilecektir. Bugün yerli otomobilimizin de lansmanı yapılacak. Dışarıdan bir şeyler alan Türkiye'den üreten ve dışarıya ihraç yapan bir Türkiye haline geldik. İnşallah tarımda kendi kendine yeten bir ülke olarak ve ihracatımızın da önemli bir kalemini tarım oluşturuyor. Bu noktada Sivas'ın hak ettiği yeri alması adına Sayın Valimiz, kurum müdürlerimiz ve bizler milletvekili olarak her zaman çiftçimizin üreten insanlarımızın emrinde olacağız. Ödül alacak çiftçilerimizi şimdiden tebrik ediyor hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

Sivas Valisi Salih AYHAN konuşmasında; "İlk geldiğimiz zaman gördük ki en organize en disiplinli mekanizma sadece Tarım Platformu'ydu. Tarım Platformu doğru bilginin doğru kaynaktan alınması açısından işlevi olan çok güzel bir birliktelik. Tarım Platformu diğer kurumlara da örnek teşkil etmektedir.

Verimli bir yıl geçti ve tarımda bir farkındalık oluşturduğumuza inanıyorum. İlimiz açısından önemli bir katma değer taşıyan tarım ve hayvancılıkla ilgili güzel bir yılı geride bıraktık. Çiftçilerimizin hep yanında olduk, her gittiğimiz yerde birçok yere uğramakla beraber olduğumuz yerde nitelikli bir tarım ve hayvancılık işletmesi varsa mutlaka ziyaret ettik.

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız çalıştay neticesinde üç önemli başlık ortaya çıktı. Bunlar; Tarım, turizm ve sanayi bu üç başlıktan en önemlisi ve çok küçük dokunuşlarla kendisini gösterecek olan alanın tarım olduğunu düşünüyoruz. İlimizde, Ülkemizde değer üretenlere değer verilmesi ve ödüllendirilmesinin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. 2019 yılı gerçekten bereketli ve güzel geçti, 2020 yılının da bereketli geçmesi temennisi ile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

 Konuşmaların ardından SİVTAŞ Genel Müdürü Hakan BOZBIYIK SİVTAŞ hakkında sunum eşliğinde SİVTAŞ hakkında genel bilgilendirmede bulundu. Sunumun ardından, İlimizde Tarımsal Üretim alanında yapmış oldukları başarılı ve farkındalık oluşturan çalışmaları ile örnek davranışları ve sağladığı katkılardan dolayı ödül almaya hak kazanan çiftçilerimize, Sivas Valisi Salih AYHAN, Sivas Milletvekili Semiha EKİNCİ, Belediye Başkanı Hilmi BİLGİN, Vali Yardımcısı Yeliz YILDIZHAN, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet KUL ve İl Müdürümüz Seyit YILDIZ tarafından hediyeleri takdim edildi.