T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Okul Kantinleri ve Okul Çevresinde Gıda Denetimleri Devam Ediyor

Yayın Tarihi : 19.12.2019

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda denetim ekipleri tarafından, geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin sağlıklı gıdaya ulaşmalarını sağlamak için okul kantinlerine ve okul çevresinde gıda satışı yapan işletmelere yönelik denetimler gerçekleştirildi.

Son günlerde yaşanan, basına yansıyan ve iki öğrencinin şırıngalı çikolatadan hayatını kaybetmesi üzerine oluşturulan farklı ekipler ağırlıklı olarak ilkokul kantinlerine ve okul çevresinde bulunan bakkallara yönelik yeniden denetimler yaptı. Yapılan bu denetimlerde özellikle öğrenciler tarafından tüketilmesi ve kantinlerde satışı yasak olan ürünlerin bulunup bulunmadığı öğrenciler için tehlikeli olabilecek şırınga çikolataların ve buna benzer tehlike arz edecek ürünlerin satışının yapılıp yapılmadığı kontrol edildi. Konu hakkında kantin işletmecileri uyarılarak, kantinlerin genel hijyen durumları, ürünlerin son kullanma tarihlerinin de  kontrolleri  yapıldı.

Okul kantinlerindeki denetimlerimiz eğitim öğretim dönemlerinde 1. yarıyıl ve 2. yarı yılda en az iki defa yapılmaktır. Ayrıca CİMER ve Alo 174 gıda hattına gelen şikayetler üzerine eğitim öğretim süresince devam etmektedir. Müdürlüğümüz sorumluluğunda olan Gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için tüketicilerimize de büyük görevler düşmektedir. Tüketicilerimizin de çocukları için aldıkları gıda maddelerinde seçici olmaları, gıdaları satın alırken etiketsiz, ambalajsız ve açıkta satılan ürün almamaları, son kullanma tarihlerine dikkat etmeleri ve tüketim sürecinde özellikle hayvansal gıdalarda muhafaza koşullarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bir sorunla karşılaştıklarında Alo Gıda 174 hattını arayarak şikayetlerini bildirmeleri gerekmektedir.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak toplum sağlığı ve tüketici menfaatlerini korumaya dönük çalışmalarımız bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü