T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gıda Denetim Seferberliği

Yayın Tarihi : 29.11.2019

Tarım ve Orman Bakanlığımızca Ülkemizde uygulanan "Denetim Seferberliği" kapsamında, İl Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan gıda denetimleri 25 Kasım' da başlamış olup tüm hafta boyunca devam etmektedir.

İlimizde faaliyette bulunan gıda işletmelerinde hijyen koşulları, etiket kontrolü, çalışanların kılık kıyafet temizliği ve iş yerlerinin mevzuata uygunluğu incelendi.

İl Müdürümüz Seyit YILDIZ, denetimler eş zamanlı olarak 81 ilde gerçekleştirilmektedir. Bakanlığımız tarafından düzenlenen denetim seferberliğinden ürün bazlı gıda denetiminin Türkiye'de bir ilk olduğunu söyledi. YILDIZ, "Bakanlığımız ülke genelinde eş zamanlı olarak 81 ilde gıda denetim seferberliği başlattı. Bu Gıda Denetim Seferberliği 25-30 Kasım tarihleri arasında sektörel bazlı yapıldı. Her gün bir ürün çeşidi veya bir sektör denetlenmek suretiyle et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, ekmek üretim yerleri, unlu mamuller ve satış ve toplu tüketim yerleri gibi ülke genelindeki gıda işletmeleri denetlenmiştir. İşletmelerle ilgili görülen aksaklıklar 5996 sayılı kanuna aykırı konu tespit edilmesi halinde gerekli yasal işlem uygulanması ve takip denetimlerin yapılması için işletmelere süre verilmiştir.İl Müdürlüğü olarak ilimizde bulunan 4 bin 253 adet gıda işletmesini belirtilen sektörel bazda denetlemelerimizi hafta boyunca gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızın sağlıklı ve güvenilir gıda tüketmesi noktasında gerekli bütün tedbirleri alma gayreti içerisindeyiz. Bugün itibariyle okul kantinleri ve yemekhaneleri denetimini tamamladı". dedi.